Zawarliśmy z pracownikiem trzy kolejne umowy – dwie na czas określony i ostatnią – bezterminową. Od ponad roku, w trybie art. 42 § 4 kodeksu pracy, wykonywał on funkcję kierownika działu, którą powierzyliśmy mu czterokrotnie na kolejne trzymiesięczne okresy. Były one regularnie przedłużane, aż do powrotu do pracy „właściwego" kierownika. Wówczas przywróciliśmy pracownika na poprzednie stanowisko, pozbawiając go dodatku kierowniczego. Czy było to zgodne ?z prawem? – pyta czytelnik.

Nie.

Zgodnie z art. 42 § 4 k.p. wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane, aby powierzyć podwładnemu – w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy – inną pracę niż określona w umowie na okres nieprzekraczający trzech miesięcy ?w roku kalendarzowym. Nie może to jednak powodować obniżenia przysługującego mu wynagrodzenia ?i musi odpowiadać jego kwalifikacjom.

Zmiana stanowiska pracy, która nastąpiła w przedstawiony wyżej sposób i w praktyce trwała ponad rok, powinna zostać potraktowana nie jako czasowe powierzenie innej pracy na podstawie art. 42 § 4 k.p., ale jako dorozumiana zmiana treści łączącego strony stosunku pracy. W takiej sytuacji przywrócenie pierwotnych warunków umowy o pracę wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę ?(art. 42 § 1 k.p.). Takie stanowisko zajął także Sąd Najwyższy w wyroku ?z 14 stycznia 2010 r. (I PK 155/09).

Art. 42 § 1 kodeksu pracy stanowi, że do wypowiedzenia wynikających ?z umowy warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy ?o definitywnym wypowiedzeniu umowy. Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli na piśmie zaproponowano pracownikowi nowe warunki. Jeśli odmówi on przyjęcia nowych warunków pracy ?lub płacy, umowa rozwiązuje się ?z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Uznaje się, że jeśli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złożył oświadczenia, że nie przyjmuje zaproponowanych warunków, ?to wyraził na nie zgodę. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno jednak zawierać pouczenie w tej sprawie. ?Jeśli go zabrakło, podwładny może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

Anna Telec, radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy