Osoba, która złoży wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ale poda przyszłą datę rozpoczęcia działalności, nie będzie widniała w rejestrze, jeżeli przed tą datą wyśle zawiadomienie, że rezygnuje z prowadzenia firmy. Jego wpis do ewidencji nie będzie też udostępniany.
To jedna ze zmian, które przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Uporządkuje ona wpisy w CEIDG. Ministerstwo Gospodarki, które projekt przygotowało, wskazuje w uzasadnieniu, że dziś osoby, które rezygnują z podjęcia działalności przed datą jej rozpoczęcia, widnieją w CEIDG, choć nie są przedsiębiorcami.
Zgodnie z projektem nowelizacji sądy upadłościowe dokonają wpisów, gdy orzekną o pozbawieniu prawa do prowadzenia działalności gospodarczej na czas od trzech do dziesięciu lat. Dziś wszelkie informacje o takich zakazach trafiają do CEIDG za pośrednictwem Krajowego Rejestru Karnego.
Projekt rozszerza też zakres informacji wpisywanych do ewidencji ,np. przez sąd czy Krajowy Rejestr Karny. Oprócz zakazów prowadzenia działalności czy wykonywania określonego zawodu zostaną wprowadzone np. informacje o wykonaniu środka karnego. W CEIDG znajdą się też informacje o uchyleniu orzeczenia czy stwierdzeniu jego nieważności, jeśli zostały wpisane do ewidencji.
Również informacje o zatarciu skazania mają być wprowadzane do CEIDG. W takiej sytuacji z ewidencji ma zniknąć informacja o wyroku. Teraz w rejestrze karnym nie ma już informacji o wyroku, ale widnieje nadal w CEIDG.
Przedsiębiorcy, którzy będą musieli zmienić swoje dane w CEIDG, we wniosku podadzą mniej danych. Odejdzie konieczność wskazywania adresów prowadzenia działalności. Resort uważa że jest zbędna.
Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe