Tak.
W ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu ?w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej: u.w.t.) przewidziano, że sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenie wydaje się na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy, oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać m.in. adres punktu sprzedaży.
Na podstawie art. 18 ust. 10 pkt 3 u.w.t. organ, który wydał zezwolenie, ma obowiązek cofnąć je w razie powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie sześciu miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego.
Pojęcie „najbliższa okolica punktu sprzedaży" zostało zdefiniowane w art. 2
1
ust. 1 pkt 1 u.w.t. Zgodnie z tym przepisem oznacza ono obszar mierzony od granicy obiektu, zamknięty trwałą przeszkodą o charakterze faktycznym, taką jak krawędź jezdni, zabudowa, która ze względu na swój charakter uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy, mur bez przejść oraz ciek wodny bez bliskich przepraw.
Jednym z warunków cofnięcia zezwolenia jest zatem wykazanie istnienia normalnego związku przyczynowego pomiędzy faktem zakłócenia porządku publicznego, który musi wystąpić w miejscu sprzedaży albo jego najbliższej okolicy, a sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży. Przyjmuje się, iż taki związek istnieje wtedy, gdy zostanie wykazane, że gdyby nie sprzedaż napojów alkoholowych, nie doszłoby do zakłócenia porządku publicznego (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 18 grudnia 2013 r., ?sygn. III SA/Gl 1690/13).
Należy także pamiętać, że zgodnie ?z u.w.t. zabroniona jest sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych:
Naruszenie tych zakazów również powoduje cofnięcie zezwolenia (art. 18 ?ust. 10 pkt 1 lit. a u.w.t.). Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia nie wcześniej niż po upływie ?trzech lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.
podstawa prawna: art. 2
1
ust. 1 pkt 1, art. 15, art. 18 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2012 r. nr 1356 ze zm.)