Rozpoczął się czas wakacyjnych podróży. Przynajmniej część turystów zdecyduje się w tym czasie na skorzystanie z usług linii lotniczych. I chociaż nikomu nie życzymy niespodziewanych przerw w podróży i opóźnień z tego wynikających, to warto sobie przypomnieć, czego w takich przypadkach ma prawo żądać od przewoźnika konsument. ?A o takich podstawowych prawach pasażera przypomina Urząd Lotnictwa Cywilnego, który wraz z wieloma innymi instytucjami bierze udział ?w akcji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?". Najczęstsze przykre sytuacje, jakie mogą spotkać pasażera, to opóźnienie wylotu, odwołanie lotu lub brak miejsca na pokładzie. ?I tak, jak informuje ULC, ?w przypadku gdy lot jest opóźniony, przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerowi posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych, przesłania dwóch wiadomości faksem lub e-mailem. Być może te ostatnie uprawnienia w dobie powszechnie dostępnych telefonów komórkowych są mało istotne, ale warto wiedzieć, że takie przepisy istnieją (telefon może się rozładować, a okaże się, że ładowarka do niego została w bagażu rejestrowanym).

Należy się nocleg

Gdy opóźnienie jest znaczne i wylot nastąpi następnego dnia, przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg w hotelu (wraz z dojazdem do obiektu oraz transportem powrotnym na lotnisko). Ponadto, gdy opóźnienie wynosi powyżej pięciu godzin ?i pasażer zrezygnuje z przelotu, przewoźnik ma obowiązek zwrócić należność za zakupiony bilet. Pasażerowi przysługuje także odszkodowanie pieniężne (od 250 do 600 euro – w zależności od długości trasy), jeżeli w wyniku opóźnienia pasażer przybędzie do miejsca docelowego podróży co najmniej trzy godziny po pierwotnie przewidzianej przez przewoźnika godzinie przylotu. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Mianowicie o wspomniane odszkodowanie nie można wystąpić, a ściślej mówiąc, przewoźnik nie jest zobowiązany do zapłaty, jeżeli lot został opóźniony z przyczyn niezależnych od przewoźnika. Za taką przyczynę uznaje się np. złe warunki atmosferyczne.

Brak samolotu

W przypadku gdy samolot zostanie odwołany, pasażer ma prawo do zwrotu (w terminie siedmiu dni) pełnego kosztu biletu lub zmiany planu podróży. Jeżeli pasażer nie został na czas (do 14 dni przed wylotem) poinformowany ?o odwołaniu lotu lub został powiadomiony w okresie krótszym i przewoźnik jednocześnie nie zaproponował mu przelotu alternatywnego, przysługuje mu odszkodowanie pieniężne (od 250 do ?600 euro – w zależności od długości trasy). Podobnie jak ?w przypadku opóźnienia, wspomniane odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli lot odwołano z przyczyn niezależnych od przewoźnika (np. złe warunki atmosferyczne). ?Z kolei w sytuacji, gdy linia lotnicza odmówiła pasażerowi wejścia na pokład samolotu ?z przyczyn przez niego niezawinionych, przysługuje mu odszkodowanie (od 250 do ?600 euro – w zależności od długości trasy) oraz zwrot ?(w terminie 7 dni) pełnego kosztu biletu lub zmiana planu podróży. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy przewoźnik sprzeda więcej biletów na dany lot, niż wynosi liczba miejsc ?w samolocie (tzw. overbooking). Okazuje się bowiem, że dla linii lotniczych wypłacanie odszkodowań dla pokrzywdzonych jest bardziej opłacalne niż poniesienie kosztów związanych z pustymi miejscami na pokładzie. Stosują taką praktykę, licząc na to, że nie wszystkie osoby, które zarezerwowały bilet, ostatecznie go wykupią. Jeżeli spotka nas taka sytuacja, to należy wiedzieć, że oprócz wypłaty odszkodowania przewoźnik ma także obowiązek zaopiekować się pasażerem, czyli zapewnić mu posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania, ponownie, jak przy opóźnieniu, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych i przesłania dwóch wiadomości. Natomiast w przypadku, gdy wylot nastąpi następnego dnia, przewoźnik ma obowiązek zapewnić nocleg w hotelu (wraz z dojazdem do niego oraz transportem powrotnym na lotnisko).

Jakie reklamacje

Jeżeli przewoźnik nie wywiąże się ze swoich obowiązków, należy złożyć do niego reklamację z powołaniem się na rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z 11 lutego 2004 r. Jeżeli linia lotnicza nie odpowie na nią bądź jej odpowiedź nie będzie dla pasażera satysfakcjonująca, może on poskarżyć się do Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Do przesyłanej do Komisji skargi należy dołączyć kopię:

- ?reklamacji skierowanej do przewoźnika,

- ?odpowiedzi udzielonej przez przewoźnika na reklamację,

– potwierdzenia rezerwacji na dany lot.

Krótki lot, małe opóźnienie

Pomoc należna ze strony przewoźnika uzależniona jest od czasu oczekiwania na lot opóźniony lub zastępczy, przy czym prawo do zakwaterowania w hotelu przysługuje pasażerowi tylko w przypadku konieczności oczekiwania na ten lot przez jedną lub więcej nocy. Prawo do pomocy nie przysługuje w przypadku, kiedy opóźnienie wynosi mniej niż dwie godziny przy długości lotu poniżej 1500 kilometrów.