Zgłosiłem staroście 28 lutego 2014 r. zamiar wykonania robót budowlanych polegających na postawieniu na okres 60 dni tymczasowych kontenerów. Ten zażądał uzupełnienia złożonej dokumentacji. Postanowienie w tej sprawie otrzymałem 4 kwietnia 2014 r. Uważam, że minął już termin wniesienia przez starostę sprzeciwu. Czy mogę przystąpić do robót budowlanych? – pyta czytelnik.

Nie, ponieważ 30-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu nie zaczął biec od następnego dnia od zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Zaczyna on biec dopiero od następnego dnia od dnia zgłoszenia niewymagającego uzupełnień. Pogląd ten potwierdza wyrok NSA z 6 czerwca ?2013 r. (II OSK 340/2012). W orzeczeniu tym sąd stwierdził, że jako dzień doręczenia zgłoszenia właściwemu organowi należy przyjąć dzień, w którym nastąpiło doręczenie kompletnego zgłoszenia, spełniającego wszystkie wymogi ustawowe, niewymagającego uzupełnienia.

W sytuacji, kiedy zgłoszenie wymaga uzupełnienia, to za dzień jego doręczenia właściwemu organowi należy przyjąć dzień, w którym zgłaszający uzupełnił braki zgłoszenia, lub ten, w którym upłynął termin wyznaczony przez organ w postanowieniu wydanym na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. ?– Prawo budowlane (dalej: u.p.b.). W orzecznictwie przyjmuje się, że początkowym dniem biegu 30-dniowego terminu jest dzień następny po tym, w którym dokonano zgłoszenia bądź – w przypadku nałożenia obowiązku uzupełnienia zgłoszenia – następny po tym, w którym zgłoszenie zostało uzupełnione, albo dzień następny po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w postanowieniu nakładającym obowiązek uzupełnienia zgłoszenia.

Termin 30-dniowy określony w art. 30 ust. 5 u.p.b. ma charakter zawity i z uwagi, że jest to termin prawa materialnego, jako taki nie może być przedłużony, a jego przekroczenie skutkuje pozbawieniem organu kompetencji do wniesienia sprzeciwu. Po jego upływie właściwy przedmiotowo organ traci kompetencję do wydania decyzji w sprawie sprzeciwu (por. wyrok NSA z 5 lutego 2013 r., II OSK 1848/2011).

podstawa prawna: Art. 30 ust. 2 i 5 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1409 ze zm.)

Co w zgłoszeniu

Zgodnie z art. 30 ust. 2 prawa budowlanego w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz w zależności od potrzeb odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada w drodze postanowienia na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia w określonym terminie brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.