Zamierzam zainstalować wolno stojącą tablicę reklamową. Kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie robót?

– pyta czytelnik.

Budowle, w tym wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, wymagają pozwolenia na budowę. Tak wynika z art. 3 pkt 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: u.p.b.). Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 6 u.p.b. pozwolenia na budowę nie wymagają roboty budowlane polegające na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. W tym przypadku roboty budowlane muszą być poprzedzone ich zgłoszeniem.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ?w wyroku z 29 września 2010 r. (VII SA/Wa 1120/10), dokonując kwalifikacji prawnej, czy dane urządzenie reklamowe wymaga pozwolenia na budowę, czy jedynie zgłoszenia, należy wziąć pod uwagę art. 5 u.p.b. Wynika z niego, że nie jest obojętna wielkość i cechy konstrukcyjne obiektu. W związku z tym dla przyjęcia, czy wymagane jest zgłoszenie, istotne znaczenie ma zakres prac poprzedzających wykonanie robót budowlanych polegających na montażu urządzenia reklamowego.

Należy więc przede wszystkim ustalić, czy planowane prace nie mieszczą się w zakresie robót budowlanych, dla których realizacji wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Art. 29 ust. 2 pkt 6 u.p.b. jest bowiem przepisem szczególnym w stosunku do regulacji o charakterze ogólnym dotyczącym pozwolenia na budowę, o którym mowa w art. 28 ust. 1 u.p.b. Nazwanie określonych czynności robotami budowlanymi nie oznacza, że muszą być wykonywane wyłącznie przy wykorzystaniu materiałów budowlanych. Mogą bowiem polegać także na składaniu, zespalaniu części zespołów w dalsze zespoły lub gotowy wyrób, zakładaniu instalacji czy łączeniu oddzielnych części w jedną całość. Ponadto umieszczenie reklamy w konkretnym miejscu wiąże się z użyciem urządzeń budowlanych i stanowi roboty budowlane ze względu na jej ciężar i wymiary.

Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy dane urządzenie reklamowe jest trwale związane z gruntem. ?O tym nie decyduje natomiast sposób i metoda związania z gruntem czy też technologia wykonania fundamentu ?i możliwości techniczne przeniesienia nośnika reklamowego w inne miejsce, ale to, czy wielkość tego urządzenia, jego konstrukcja, przeznaczenie i względy bezpieczeństwa wymagają takiego trwałego związania (por. wyroki NSA z: 10 października 2010 r.,  II OSK 1596/09, 1 października 2009 r., II OSK 1461/08,  5 stycznia 2011 r., II OSK 25/10).

NSA w wyroku z 1 marca 2011 r. (II OSK 2558/10) wskazał, że wyznacznikami tego, czy obiekt wolno stojący jest trwale związany z gruntem, są: wielkość obiektu, jego masa i względy bezpieczeństwa. Dla przyjęcia zatem, że dany obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem, ważne jest, czy posadowiony jest na tyle trwale, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję, a w istocie decydują ?o tym parametry techniczne takiego obiektu.

podstawa prawna: art. 3 pkt 3, art. 28 ust. 1, art. 29 ust. 2 pkt 6  ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1409 ze zm.)