Wybierając sposób finansowania zakupu auta, warto policzyć, która opcja jest tańsza, ale nie jest to jedyne kryterium. Dobrze jest wiedzieć, jakie dodatkowe korzyści finansowe oraz koszty wiążą się z kredytem i leasingiem.

Leasing jest bardziej opłacalny z przyczyn podatkowych, ponieważ w koszty uzyskania przychodu można wliczyć całą ratę leasingową, a w przypadku kredytu – tylko część odsetkową i koszty kredytu. Dodatkowo  firmy leasingowe mają specjalne rabaty u dostawców, więc także tu istnieje możliwość zaoszczędzenia.

Do tego procedura w przypadku ubiegania się o leasing jest szybsza i prostsza niż w przypadku kredytu, trzeba też dostarczyć mniej dokumentów, nie są wymagane, jak w przypadku ubiegania się o kredyt, zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego ani opinie bankowe i sprawozdania finansowe. Przedmiot leasingu można ubezpieczyć i wliczyć składkę w raty.

Leasing daje też większą swobodę finansową. Można też uzyskać zabezpieczenie, które nie obciąży leasingobiorcy, jak np. gwarancja odkupu przez dostawcę. Jeżeli firma bierze kredyt na samochód, musi się liczyć z wymogiem zabezpieczenia, np. zastawem rejestrowym. Do tego także te firmy, które nie mają pożądanej zdolności kredytowej np. dlatego, że zbyt krótko funkcjonują na rynku,  mogą skorzystać z leasingu.

W przypadku kredytu umowa jest elastyczniejsza. Można ją zawrzeć na dłużej, z kolei umowa leasingu musi być zawarta na czas nie krótszy niż 40 proc. okresu amortyzacji. Do tego umowa leasingu musi trwać co najmniej dwa lata i nie można zakończyć jej przed terminem. W przypadku kredytu nie ma takich ograniczeń. Kredyt też ma większe zastosowanie w przypadku kupowania używanych pojazdów, firmy leasingowe rzadko zgadzają się finansować takie pojazdy, a jeśli tak, to i tak stawiają wymagania co do wieku samochodów.

Łatwiej jest natomiast sprzedać samochód, który jest w leasingu. Cesja jest możliwa w każdym momencie trwania umowy, ograniczeniem jest to, że podmiot przejmujący musi spełniać wymogi firmy leasingowej. Trudniej jest ze sprzedażą samochodu kupionego na kredyt, zanim przedsiębiorca sprzeda auto, powinien spłacić kredyt, przeniesienie kredytu teoretycznie jest możliwe, ale procedura jest skomplikowana.