Przypuszczenia czytelnika, że sam akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości nie wystarczy, są słuszne. Do nabycia tego typu obiektu budowlanego potrzebne jest także przeniesienie pozwolenia na budowę.  Mówi o tym art. 40 prawa budowlanego.

Trzy warunki...

Zgodnie z nim trzeba spełnić trzy warunki, aby można było kontynuować inwestycję. Przy czym decyzja o przeniesieniu pozwolenia na budowę ma charakter tzw. decyzji związanej. Oznacza to, że jak spełni się trzy opisane poniżej warunki, to starosta lub wojewoda nie mają prawa odmówić dokonania tej operacji.

Zgodnie więc z art. 40 prawa budowlanego zbywający musi wyrazić zgodę na przeniesienie pozwolenia, a kupujący zadeklarować się, że przejmie po swoim poprzedniku nie tylko same prawa, ale i jego obowiązki.

Ponadto ten ostatni powinien również złożyć oświadczenie, że przysługuje mu prawo do dysponowania gruntem (czyli  jest on jego własnością, jest w użytkowaniu wieczystym,  ?w dzierżawie – w tym ostatnim przypadku musi mieć zgodę właściciela gruntu na budowę).

Formalności związane z przeniesieniem załatwia się ?w urzędzie, który wydał pozwolenie. Na ogół będzie to więc starosta.

...dwie strony

Kodeks postępowania administracyjnego daje staroście (lub wojewodzie) miesiąc na wydanie decyzji o przeniesieniu pozwolenia. W praktyce często trwa to krócej. Są tylko dwie strony w tym postępowaniu:  obecny i przyszły posiadacz pozwolenia. Postępowanie nie może więc trwać długo.

Warto też pamiętać, że jeżeli przenosi się pozwolenie nie trzeba udowadniać, że posiada się wcześniej wydane warunki zabudowy. Istnieje bowiem domniemanie, że skoro pozwolenie na budowę zostało wydane, to inwestor spełnił warunki do jego uzyskania, a więc tam, gdzie nie ma planu, wcześniejszą decyzją ustalono warunki zabudowy.

Ostateczna decyzja

Artykuł 40 nic nie mówi, czy pozwolenie na budowę powinno być ostateczne czy też nie. Przepis  stanowi jednak, że nowy inwestor przejmuje  wszystkie warunki z decyzji o pozwoleniu, o której mówi art.  28 tej ustawy, zaś z tego przepisu wynika, że rozpoczęcie robót może nastąpić tylko na podstawie ostatecznej decyzji.  Wynika to także z orzecznictwa sądów administracyjnych.

Pozwolenie na budowę nie może być przeniesione,  jeżeli inwestor nie rozpoczął budowy przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.