Spółka wystąpiła z wnioskiem o warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zabudowie podcieni oraz przebudowie lokali w budynku mieszkalno-usługowym. W miejscu podcieni miały powstać lokale handlowe i usługowe, m.in. bar i kasyno.
Prezydent miasta wydał decyzję, lecz warunki zabudowy ustalił dla inwestycji polegającej na "przebudowie i rozbudowie oraz zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalno-usługowego na lokale użytkowe". Spółka zażądała sprostowania omyłki poprzez usunięcie sformułowania "rozbudowa" i zastąpienie go pojęciem "zabudowa". Argumentowała, że jej inwestycja nie zmienia charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego, m.in. kubatury, powierzchni zabudowy. Zwiększy się jedynie powierzchnia użytkowa.
W odpowiedzi organ stwierdził, że powstanie dodatkowych zamkniętych pomieszczeń i lokali w obrębie budynku zwiększy o ok. 610 m3 kubaturę budynku, a także jego powierzchnię użytkową. Dlatego inwestycja jest rozbudową i przebudową, a nie zabudową. Decyzję prezydenta utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Sprawa trafiła do sądu. Pełnomocnik spółki odniósł się do pojęcia "kubatura brutto" użytego przez organ I instancji. Jego definicja znajduje się rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W świetle tej definicji do "kubatury brutto" budynku wlicza się m.in. kubaturę przekrytych części zewnętrznych budynku, takich jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy. Wobec tego, zdaniem pełnomocnika spółki, zabudowa arkad w żadnym wypadku nie zmieni kubatury budynku, gdyż nie dojdzie do zmian w obrębie jego ścian zewnętrznych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 25 września 2013 r. (sygn. akt IV SA/Po 640/13)
w całości podzielił stanowisko organów obu instancji.
– Zabudowa arkad skutkuje zmianą charakterystycznych parametrów budynku, przede wszystkim jego kubatury, poprzez zwiększenie kubatury części zamkniętych budynku kosztem jego części dotychczas nie zamkniętych do pełnej wysokości, lecz przekrytych ?– uznał sąd.
Jego zdaniem zabudowa podcieni zmienia też bryłę budynku i jej granice przestrzenne, gdyż dotychczas otwarte i dostępne z zewnątrz podcienia zostają zamknięte, co "domyka" cały budynek.
– Zarazem budynek powiększa się o dodatkowe pomieszczenia (lokale użytkowe) w miejsce dotychczas nieprzesłoniętych i ogólnodostępnych przestrzeni. Dochodzi zatem do powstania nowej substancji budowlanej – stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku.