Co oznacza adres spółki

Czy przy rejestracji działalności gospodarczej (sp. z o.o.), jako adres firmy można podać tylko skrzynkę na listy?

Ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych stanowi w art. 166 § 1 ?pkt 1: "Zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego powinno zawierać:

1) firmę, siedzibę i adres spółki;".

Z przepisu tego wynika, że obowiązkiem zgłaszającego sp. z o.o. do rejestru jest wskazanie między innymi adresu spółki. Niestety przepisy k.s.h. nie precyzują co należy rozumieć przez „adres spółki", w szczególności nie wskazuje, że musi to być adres budynku.

Także przepisy ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, choć posługują się pojęciami: siedziby i adresu przedsiębiorcy, nie definiują ich.

Ustawa z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowi:

1) w art. 4 ust. 1a pkt 6a: „Dla obszaru całego kraju zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, dotyczące: (...)

6) ewidencji miejscowości, ulic i adresów;

2)  w art. 47 a ust. 4 pkt 5: „4. Ewidencja miejscowości, ulic i adresów zawiera:

5) dane adresowe określające:

a) numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, ?w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania,

b) kody pocztowe,

c) położenie budynków, o których mowa ?w lit. a, w państwowym systemie odniesień przestrzennych".

Z przepisów tych wynika, że adresy mogą być ustalane nie tylko dla budynków, ale także dla budynków w trakcie budowy ?i prognozowanych do wybudowania. ?W konsekwencji zdarzyć się może, że przedsiębiorca może wskazać adres, pod którym nie ma budynku, ale dla którego adres ten został już ustalony.

Wskazanie adresu spółki, pod którym „znajduje się tylko skrzynka na listy" trudno uznać za prawidłowe stosowanie prawa, choć wyżej wymienione przepisy nie przewidują sankcji z tego tytułu.

Czy ZUS należą się pieniądze od korepetycji

Czy osoba, która udziela korepetycji jednej osobie i chciałaby to robić legalnie, musi zakładać działalność gospodarczą? Jak wysoka jest składka ZUS w takim przypadku?

W przypadku udzielania korepetycji, konieczność wpisu do CEIDG jako przedsiębiorcy jest uzależniona od łącznego spełnienia kilku podstawowych przesłanek. ?Aby działania danej osoby w kontekście korepetycji mogły być uznane za działalność gospodarczą muszą mieć charakter ?zarobkowy, stanowić usługę oraz być wykonywane w sposób zorganizowany ?i ciągły (art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. ?o swobodzie działalności gospodarczej;   ?dalej s.d.g.). Poza tym osoba fizyczna musi wykonywać działalność gospodarczą ?we własnym imieniu, w przeciwnym razie ?nie będzie mogła być uznana ?za przedsiębiorcę, a zatem nie będzie konieczności rejestracji jako przedsiębiorca (art. 4 ust. 1 s.d.g.).

Wydaje się, że w przypadku korepetycji ?nie w każdym przypadku musi być spełniona przesłanka ciągłości działalności. Jeżeli korepetytor świadczy jednorazowe nie mające powtarzalnego charakteru korepetycje na rzecz ucznia, wówczas nie jest spełniona przesłanka ciągłości działań, a dana działalność nie wymaga obowiązku rejestracji jako działalność gospodarcza.

Jednak konieczność wpisu do CEIDG zależy od skali podejmowanych działań, a w szczególności od ich powtarzalności. Jeśli korepetytor będzie świadczyć swoje usługi kilka razy ?w miesiącu, wówczas jego działalność nabiera cech działalności gospodarczej i wymaga wpisu przedsiębiorcy do CEIDG, najpóźniej ?w dniu podjęcia takiej działalności.

Zgodnie z art. 18 a ust 1 i 2 ustawy ?z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (u.s.u.s.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne ?i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ?w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na  ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2014 r. będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504 zł ?(30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2014 r. wynosi 1680 zł).

Przepisy te nie mają zastosowania do osób, które:

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia ?albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zgodnie ?z art. 6 ust. 1 pkt 4 u.s.u.s., podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu ?i rentowym. Przy czym pracownicy, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy (art. 9 ust. 1 u.s.u.s.).

W przypadku okazjonalnego świadczenia korepetycji, kiedy działalność taka nie będzie spełniać wszystkich przesłanek do uznania ?za działalność gospodarczą, taka działalność może być uznana za działalność wykonywaną osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za przychody  ?z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in.: przychody z osobiście wykonanej działalności oświatowej (art. 13 pkt 2 tej ustawy). W tym przypadku obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne powstanie tylko przy braku tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i rentowego z innych tytułów np. stosunku pracy. Przy czym składka na ubezpieczenie zdrowotne jest płatna z każdego tytułu odrębnie.

Na pytania odpowiadał Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych  Ministerstwa Gospodarki