Czy producentem gwoździ, telewizorów lub plastikowych zabawek jest firma, która posiada fabryki, hale produkcyjne i zatrudnia w nich pracowników? Niewątpliwie tak. Czy to ta firma będzie odpowiadać, gdy okaże się, że stworzyła niewłaściwy produkt, który zagraża bezpieczeństwu konsumentów? Może tak być. Ale wcale nie musi. Liczy się bowiem także to, kto faktycznie sprzedaje ten towar i umieszcza na nim oznaczenie własnej firmy. Dlatego należy pamiętać, że na potrzeby prawa dotyczącego bezpieczeństwa produktów, producentem gwoździ, telewizorów lub zabawek może być także ktoś, kto nie ma pojęcia o ich wytwarzaniu. Kto jest zatem producentem? Odpowiedź na to pytanie przynosi ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Za producenta uznaje ona:
- ?przedsiębiorcę prowadzącego działalność polegającą na wytwarzaniu produktu albo każdą inną osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie, a także osobę, która naprawia lub regeneruje produkt,
- ?przedstawiciela wytwórcy, a jeżeli wytwórca nie wyznaczył przedstawiciela, to importera produktu, w przypadkach gdy wytwórca nie prowadzi działalności w Unii Europejskiej,
- ?przedsiębiorcę uczestniczącego w dowolnym etapie procesu dostarczania lub udostępniania produktu, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem (nie dotyczy zatem dystrybutora, o ile jego działalność nie wpływa na właściwości produktu związane ?z jego bezpieczeństwem, chyba że jednocześnie będzie mógł być uznany za jego importera).
Pojęcie producenta, jak wynika z zacytowanego przepisu, jest szerokie. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której jedna firma produkcyjna wytwarza drewniane klocki dla dzieci dla trzech niezależnych przedsiębiorców, zgodnie ze złożonymi przez nich zamówieniami i przedstawioną specyfikacją. Rola tych trzech firm sprowadza się do przymocowania na produktach własnych metek (z nazwą, znakiem towarowym, innym oznaczeniem indywidualizującym). W ten sposób, na potrzeby zacytowanej definicji, stają się oni producentami klocków, choćby fizycznie nigdy nie angażowali się w ich produkcję. Firmują je jednak swoimi danymi. Warto zaznaczyć, że w ten sam sposób odpowiedzialnością obciążony jest importer. Taka firma może oczywiście posiadać własną fabrykę za granicą i będzie faktycznym producentem. Jednak równie dobrze może być tak, że jego działalność koncentruje się wyłącznie na pośredniczeniu ?w handlu. Taki importer wyszukuje ciekawe propozycje na zagranicznych rynkach, kupuje tam produkty i z zyskiem odsprzedaje je w kraju. Może w ogóle nie uczestniczyć w tej „produkcyjnej" części przedsięwzięcia, ewentualnie zleci dokonanie pewnych przeróbek towaru, aby lepiej dostosować go do polskich warunków. Jednak za bezpieczeństwo produktu odpowiada tak, jakby był jego faktycznym wytwórcą.