Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym celu dysponuje on specjalnym budżetem, który trafia do tzw. pośredników finansowych, a ci przyjmują wnioski od osób, które chciałyby założyć własną firmę, oceniają ich pomysły i przyznają pożyczki. Od razu warto zaznaczyć, że chodzi tu o preferencyjne wsparcie. Wprawdzie pożyczkę trzeba spłacić, więc nie jest to rodzaj bezzwrotnej dotacji, ale zarówno sam okres spłaty, jak i oprocentowanie sprawiają, że jest to produkt godny polecenia. Zgodnie z ogólnymi zasadami programu mogą do niego przystąpić absolwenci szkół wyższych I i II stopnia albo jednolitych studiów magisterskich w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu oraz studenci ostatniego roku studiów wyższych, tj. ostatniego roku studiów licencjackich lub magisterskich. Dodatkowy warunek jest taki, że osoby takie muszą pozostawać bez pracy, ale nie jest wymagane posiadanie formalnego statusu osoby bezrobotnej. Innymi słowy nie trzeba się rejestrować w urzędzie pracy. Wystarczy oświadczenie, że pracy się nie posiada. W ramach programu udzielane są pożyczki:
- podstawowa na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- uzupełniająca na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego (jako dodatkowa pożyczka dla osoby, która uzyskała pożyczkę podstawową).
Pożyczka podstawowa może zostać udzielona na okres 7 lat, a jej maksymalna wysokość to 60 tys. zł. Bardzo atrakcyjne jest jej oprocentowanie, które opiera się na stopie redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego i w związku z tym może się zmieniać. Ponieważ jednak wynosi 0,25 takiej stopy oprocentowanie to zawsze będzie stosunkowo niskie. Na dzień dzisiejszy wynosi 0,69 proc. w skali roku. Ponadto młody przedsiębiorca może skorzystać z rocznej karencji w spłacie rat kapitałowych. Po trzech miesiącach spłacania pełnych rat kapitałowo-odsetkowych przedsiębiorca ma prawo wystąpić o pożyczkę uzupełniającą, w przypadku gdyby chciał zatrudnić u siebie osobę bezrobotną. Wysokość tej pożyczki to maksymalnie 20 tys. zł, a jej oprocentowanie jest identyczne jak pożyczki podstawowej.
Pierwszy etap realizacji programu obejmuje województwa: małopolskie, mazowieckie i świętokrzyskie. I w tych regionach już działają pośrednicy finansowi, do których można zgłaszać się z biznes planem działalności. W kolejnych miesiącach 2014 roku program będzie sukcesywnie wprowadzany w kolejnych województwach. Do kogo zatem można zwrócić się o wsparcie? W tej chwili pożyczek udzielają:
- w województwie małopolskim - Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej (www.mfes.pl),
- w województwie mazowieckim - Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy (www.mrfp.pl),
- w województwie świętokrzyskim - Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach (www.farr.pl).
Więcej informacji o samym programie można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.