Przedsiębiorcy, których pracownicy korzystają z urlopu wychowawczego, mogą spodziewać się większej dezorganizacji pracy w firmie. Muszą się też liczyć z wyższymi kosztami związanymi z uprawnieniami rodzicielskimi.

Od 1 października 2013 r. zmieniły się bowiem zasady nabywania urlopu wypoczynkowego przez osoby korzystające z wychowawczego. W rezultacie prawdopodobnie pracownicy będą przerywali urlopy wychowawcze tylko po to, by nabyć prawa do wypoczynkowego.

Przed tegoroczną nowelizacją kodeksu pracy w okresie korzystania z co najmniej miesięcznego urlopu wychowawczego pracownik nie nabywał prawa do urlopu wypoczynkowego.

Było tak zarówno w roku, w którym w całości przebywał na urlopie wychowawczym, jak i w roku, w którym wracał do pracy. Teraz jest korzystniej, ale tylko dla tych zatrudnionych, którzy nabyli już prawa do urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym (czyli wykonywali pracę albo przebywali np. na urlopie macierzyńskim), a następnie korzystali z co najmniej miesięcznego urlopu wychowawczego i w tym samym roku kalendarzowym wrócili do pracy.

Przed nowelizacją urlop wypoczynkowy takiego pracownika zostałby obniżony proporcjonalnie za okres korzystania z wychowawczego.

Po nowelizacji wymiar urlopu wypoczynkowego nie jest obniżany.

Przykładowo – pracownik pracował w styczniu i lutym. Następnie skorzystał z ośmiomiesięcznego urlopu wychowawczego i powrócił do pracy w listopadzie. Po nowelizacji będzie uprawniony do urlopu wypoczynkowego za pełny rok (tj. 20 lub 26 dni). Przed nowelizacją ośmiomiesięczny urlop wychowawczy obniżyłby proporcjonalnie jego urlop wypoczynkowy.

Można wyobrazić sobie sytuację, gdy osoba, która w danym roku nabyła już prawa do urlopu wypoczynkowego i przebywa na urlopie wychowawczym, którego termin upływa po zakończeniu roku kalendarzowego, składa wniosek o wcześniejsze zakończenie tego urlopu, by nabyć prawa do urlopu wypoczynkowego. O rezygnacji musi jednak zawiadomić pracodawcę najpóźniej 30 dni przed zamierzonym powrotem do pracy. Termin 30 dni nie jest jednak wymagany, jeżeli pracodawca pójdzie pracownikowi na rękę i wyrazi zgodę na rezygnację.

Po urlopie wypoczynkowym pracownik będzie mógł wykorzystać pozostałą część urlopu wychowawczego. Musi o tym jednak zawiadomić pracodawcę z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Autorka jest radcą prawnym z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy