Pracownik otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, polegające na przekształceniu zawartej umowy na czas nieokreślony w terminową, przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Czy taka zmiana wprowadzona jednostronnie przez pracodawcę jest zgodna z prawem? – pyta czytelniczka.

Nie.

Zgodnie z art. 42 § 1 kodeksu pracy, do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że w tym trybie można zmienić każdy element łączącego strony stosunku pracy.

Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169) stwierdził, że „nie jest dopuszczalna – przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.) – zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony". Zmiana taka wykracza poza pojęcie „warunków pracy i płacy", o których mowa w art. 42 k.p. i w sposób nieuzasadniony prowadzi do ograniczenia uprawnień pracownika w zakresie korzystania ze środków ochrony prawnej przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem umowy o pracę.

Przeprowadzone w drodze wypowiedzenia zmieniającego przekształcenie bezterminowego angażu w terminowy jest niezgodne z prawem. Jednak skuteczność takiego wypowiedzenia to odrębna kwestia. W wyroku z 19 stycznia 2000 r. (I PKN 495/99, OSNP 2001/11/376) SN uznał, że nawet niedopuszczalna zmiana bezterminowej umowy o pracę na angaż na czas określony w trybie wypowiedzenia warunków pracy (art. 42 k.p.) jest skuteczna i może być wzruszona na podstawie orzeczenia sądu przywracającego do pracy na poprzednich warunkach.

Pracownikowi pozostaje w tej sytuacji złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Wnosi się je do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia oświadczenia o zmianie warunków zatrudnienia (art. 264 § 1 k.p.).

Zgodnie z art. 45 k.p. w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

- Anna Telec radca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy

Podstawa prawna: art. 42, art. 45, art. 264 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)