Apteki nie są uprawnione do prowadzenia sprzedaży na rzecz zakładów zdrowotnych. Nie mogą też brać udziału w organizowanych przez nie przetargach. Ich głównym zadaniem jest bezpośrednie zaopatrywanie ludności w produkty lecznicze. Z art. 68 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej „u.p.f.") apteki są podstawowym podmiotem prowadzącym obrót detaliczny produktami leczniczymi.
Niezależnie od powyższego zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra zdrowia z 23 listopada 2002 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej wynika, że podmiotami uprawnionymi do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej są zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y). Oznacza to, że ZOZ-y mogą się zaopatrywać w leki tylko w hurtowniach.
Ponadto należy zauważyć, że w myśl art. 2 pkt 12 u.p.f. lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Przeznaczony jest on dla indywidualnie oznaczonego odbiorcy, który nabywa ten produkt na podstawie recepty przepisanej konkretnie dla niego. Niedopuszczalne jest więc sporządzanie i wydawanie leków recepturowych na podstawie zapotrzebowania wystawionego przez podmiot prowadzący zakład opieki zdrowotnej.
podstawa prawna:art. 68 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 z późn. zm.)
podstawa prawna:§ 1 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra zdrowia z 23 listopada 2002 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej (Dz. U. nr 216, poz. 1831)