Dotychczasowy tytuł „Przegląd najnowszych przepisów" zamieniliśmy na „Co nowego w prawie". Taka sama natomiast pozostaje idea dostarczania w pigułce informacji na temat wszystkich nowych (zmienionych) przepisów mogących zainteresować czytelników Prawa i Praktyki. Ten tekst obejmuje wakacyjne miesiące, które specjalnie nie sprzyjają legislacyjnym fajerwerkom. Nie dziwi więc, że najwięcej wyprodukowano ujednoliconych tekstów ustaw i rozporządzeń, do powstania których nie trzeba angażować ani Sejmu, ani Senatu. Akty te niezmiernie ułatwiają ludziom życie. I wcale nie tylko prawnikom. A teraz do rzeczy, czyli przeglądu legislacyjnych nowości.
PODATKI
- Wydane na podstawie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników dotychczasowe rozporządzenie ministra finansów na temat sposobu przesyłania zgłoszeń oraz rodzajów podpisu elektronicznego zastąpiło – od 1 lipca – nowe (DzU z 28 czerwca, poz. 753).
- Od 3 lipca obowiązuje rozporządzenie tego samego ministra na temat sposobu prowadzenia przez przedsiębiorców żeglugowych opodatkowanych podatkiem tonażowym wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (DzU z 2 lipca, poz. 761).
- Sporo zmian wprowadził minister finansów do rozporządzenia na temat sposobu i trybu określania dochodów osób fizycznych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób fizycznych w wypadku korekty zysków podmiotów powiązanych. Zaopatrzone jest w dwa interesujące załączniki, z których pierwszy jest katalogiem usług o niskiej wartości dodanej (np. usługi związane z tworzeniem kopii zapasowych), a drugi przykładowym katalogiem wydatków akcjonariusza. Akt ten obowiązuje od 18 lipca (DzU z 3 lipca, poz. 767).
- Równie wiele korekt jest w kolejnym rozporządzeniu podatkowym, obowiązującym od tej samej daty, tyle że dotyczącym dochodów osób prawnych ustalonych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (DzU z 3 lipca, poz. 768).
- Od 24 lipca trzeba używać nowego wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (DzU z 9 lipca, poz. 789).
- Być może z powodu licznych zmian w ustawie z 20 sierpnia o podatku akcyzowym ustawodawca ustalił dla nich aż trzydziestodniowe vacatio legis. Nowelizacja weszła zatem w życie dopiero 20 września (DzU z 20 sierpnia, poz. 939).
PRZEDSIĘBIORCY
- Istotne dla górnictwa rozporządzenie ministra środowiska dotyczące zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych miało wejść w życie 1 lipca bieżącego roku (DzU poz. 230), ale stanie się to dopiero 1 stycznia 2015 r. (DzU z 28 czerwca, poz. 751).
- Trybunał Konstytucyjny zdyskwalifikował dwa przepisy ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji zamówień publicznych. A zatem od dnia publikacji wyroku (9 lipca) każdy przedsiębiorca realizujący zamówienie publiczne podlega tej ustawie, a nie tylko mikro, mały czy średni, jak stanowił art. 4 pkt 1 ustawy. Wadliwy był także art. 12 w zakresie, w jakim dotyczył wykonawcy, wobec którego ogłoszono upadłość przed wejściem w życie wskazanej ustawy (DzU z 9 lica, poz. 792).
- Od 12 lipca do 31 grudnia bieżącego roku armatorów statków rybackich o polskiej przynależności obowiązuje zakaz połowów szprota w podobszarach 22-32 Bałtyku (DzU z 11 lipca, poz. 806).
- Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów specjalne strefy ekonomiczne będą działać do 31 grudnia 2026 r. Przypomnijmy, że dzisiaj jest ich czternaście. Poświęcone tej kwestii rozporządzenia weszły w życie 11 września (DzU z 27 sierpnia, poz. 968- 981).
- Od 5 sierpnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi o przyznawaniu pomocy finansowej wstępnie uznanej grupie producentów owoców i warzyw oraz wykazu kwalifikowanych kosztów inwestycji ujętych w zatwierdzonym planie. Zastąpiło ono dotychczasowe z 2009 r. (DzU z 1 sierpnia, poz. 872).
KODEKS PRACY
- Najnowsza nowelizacja kodeksu pracy poświęcona jest wyłącznie czasowi pracy, a weszła w życie 25 sierpnia (DzU z 8 sierpnia, poz. 896).
EMERYTURY/RENTY
- Niezgodny z konstytucją jest przepis, który uzależnia przyznanie i realizację prawa do renty socjalnej od wymogu przebywania na terytorium w Polski – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Werdykt ten obowiązuje od 11 lipca, tj. od daty jego opublikowania (DzU z 11 lipca, poz. 804).
SĄDY
- Oddanie pisma procesowego placówce pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem tego pisma do sądu. Taka jest istota zmiany wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego i obowiązująca od 17 sierpnia (DzU z 2 sierpnia, poz. 880).
ZAWODY
- Ta zmieniona i sążnista ustawa, obowiązująca od 23 sierpnia, reguluje wykonywanie blisko 30 zawodów, od ratowników górskich poczynając, poprzez adwokatów, syndyków, radców prawnych, notariuszy, geodetów i kartografów, bibliotekarzy, detektywów i innych (DzU z 23 lipca, poz. 829).
- Rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej dotyczy przeprowadzenia procesu certyfikacji zawodowych w transporcie drogowym oraz zabezpieczenia certyfikatu kompetencji zawodowych. Jednostką, przy której działają te komisje, jest Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Akt ten wszedł w życie 15 sierpnia (DzU z 24 lipca, poz. 837).
- Od 31 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej. Dotychczasowe orzeczenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane (DzU z 30 lipca, poz. 855).
- Z 2009 roku pochodzi rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej poświęcone przygotowaniu zawodowemu dorosłych oraz sposobowi refundowania pracodawcy poniesionych w związku z tym wydatków, które dopiero po raz pierwszy – to rzadkość – zostało znowelizowane. Nowelizacja weszła w życie 24 sierpnia (DzU z 9 sierpnia, poz. 910).
- Ważne dla kierowców rozporządzenie, bo dotyczące wysokości opłat za przeróżne czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Jedną z najwyższych opłat jest licencja wspólnotowa na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu, bo wynosi: 4 tys. zł na okres 5 lat i 8 tys. zł na okres od 5 do 10 lat. Nowy akt zaczął funkcjonować 20 sierpnia (DzU z 12 sierpnia, poz. 916).
UJEDNOLICONE TEKSTY
1. ustaw:
- o Państwowym Ratownictwie Medycznym (poz. 757),
- Kodeks Morski (poz. 758),
- o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (poz. 763),
- o ochronie zwierząt (poz. 856),
- o finansach publicznych (poz. 855),
- Prawo zamówień publicznych (poz. 907),
- o Narodowym Banku Polskim (poz. 908),
- o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (poz. 932),
- o obszarach morskich RP i administracji morskiej (poz. 934),
- o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (poz. 947).
2. rozporządzeń ministra:
a. rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie:
– szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 1- środki na rzecz dostosowania floty rybackiej, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (poz. 773),
– szczególnych kryteriów i sposobu wyboru lokalnej grupy działania do realizacji lokalnej strategii rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (poz. 861),
– warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013" (poz. 877),
– mieszanek pasz dietetycznych (poz. 923),
– nadania statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (poz. 936),
b. administracji i cyfryzacji w sprawie:
- wymagań dotyczących gospodarowania numeracją w publicznych sieciach telefonicznych (poz. 811),
c. obrony narodowej w sprawie:
- służby przygotowawczej (poz. 812),
- sposobu używania znaków Sił Zbrojnych RP (poz. 875),
- zwalniania żołnierzy zawodowych ze służby wojskowej (poz. 925),
d. kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie:
- regulaminu konkursu na stanowiska dyrektora szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (poz. 832),
e. sprawiedliwości w sprawie:
- zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną oraz wykazu tytułów aktów prawnych (poz. 834),
- komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego (poz. 945). Taki sam jest temat kolejnego rozporządzenia, tyle że dotyczącego aplikacji radcowskiej (poz. 946),
f. transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie:
- okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (poz. 839),
g. spraw wewnętrznych w sprawie:
- pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez policjantów (poz. 864),
- opiniowania służbowego policjantów (poz. 883),
h. zdrowia w sprawie:
- minimalnych wymagań dla zakładów opieki zdrowotnej ubiegających się o wydanie zgody na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych, polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii onkologicznej (poz. 874),
- wzoru wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie produktów leczniczych i badanych produktów leczniczych oraz wzoru wniosku o wydanie zezwolenia na import (poz. 922),
i. finansów w sprawie:
- szczególnych zasad rachunkowości funduszy emerytalnych (poz. 876),
- ustanowienia składu wolnocłowego na terenie Portów Lotniczych: „Rzeszów –Jesionka" (poz. 887) oraz łódź im. Władysława Reymonta (poz. 917),
j. pracy i polityki socjalnej w sprawie:
- różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (poz. 878),
- zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku oraz terminu jej sporządzania (poz. 924),
k. gospodarki w sprawie: ustalenia planu rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec (poz. 921),
k. prezesa Rady Ministrów w sprawie:
- zasad przydziału, opróżniania i norm zaludnienia lokali mieszkalnych oraz tymczasowych kwater przeznaczonych dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (poz. 823),
- warmińsko-mazurskiej specjalnej strefy ekonomicznej (poz. 833),
- słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej (poz. 836),
- przebiegu służby funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (poz. 862),
- ustalenia granic oraz zmiany nazw i siedzib władz niektórych gmin i miast (poz. 863),
- szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania niektórych osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne (poz. 871),
- Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do spraw EURO, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez RP (poz. 927),
- ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miast (poz. 929),
- działania organów orzekających w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz organów właściwych do wypełniania funkcji oskarżyciela (poz. 930),
- rejestru prowadzonego przez Główną Komisję Orzekającą w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych (poz. 933),
- rozkładu czasu służby funkcjonariuszy ABW (poz. 935).
—k.c.