Minister pracy i polityki społecznej opublikował projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.
Podobnie jak dotychczas wniosek o udzielenie tego urlopu trzeba będzie złożyć najpóźniej na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem. Na tydzień przed ciągle będzie się można wycofać z tej decyzji.
Nowością będzie zaś to, że od 1 października we wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, rodzic będzie musiał podać szczegółowe informacje na temat wykorzystanego dotychczas okresu urlopu wychowawczego, a także o którą część z kolei tego urlopu pracownik występuje.
W myśl nowych przepisów, urlop wychowawczy będzie można podzielić na pięć, a nie jak dotychczas cztery części. Z tej możliwości skorzystają jednak wyłącznie rodzice samotnie wychowujący dziecko. Tylko wtedy gdy złożą akt zgonu drugiego rodzica, lub orzeczenie sądu opiekuńczego, o pozbawieniu, ograniczeniu lub przyznaniu władzy rodzicielskiej tylko jednemu z nich, urlop wychowawczy będzie im przysługiwał w pełnym wymiarze 36 miesięcy, który to będą mogli sobie podzielić na pięć części.
W pełnych rodzinach jedna z tych części, trwająca co najmniej miesiąc, będzie przysługiwała wyłącznie drugiemu rodzicowi dziecka. Najczęściej będą to ojcowie, którzy znacznie rzadziej korzystają z tej formy opieki nad dzieckiem. Głównie ze względu na fakt, że w czasie urlopu wychowawczego rodzicowi nie przysługuje żaden dodatkowy zasiłek, a przywilej ten opiera się jedynie na opłacaniu składek emerytalnych rentowych i zdrowotnych za taką osobę przez budżet państwa. W czasie opieki nad dzieckiem, taki rodzic ma więc prawo do opieki medycznej, a także nie traci na wysokości przyszłej emerytury. Nowe przepisy mają zachęcić mężczyzn do wyrabiania silniejszych więzi ze swoimi dziećmi.
W takim przypadku matce dziecka zostanie tylko 35 miesięcy urlopu wychowawczego do wykorzystania w czterech częściach.Co ważne w myśl nowych przepisów urlop wychowawczy będzie można teraz wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 5, a nie jak dotychczas 4 lat.
-mrz