- Czy procedura jednego okienka załatwia także rejestrację firmy w urzędzie skarbowym?

Odpowiada Anna Welsyng, doradca podatkowy i radca prawny prowadząca własną kancelarię Anna Welsyng:

Tak, ale tylko w części dotyczącej rejestracji na potrzeby podatków dochodowych. Zdecydowana większość firm prowadzi jednak działalność opodatkowaną VAT. Jeśli obroty przedsiębiorcy nie przekraczają 150 tys. zł rocznie, przysługuje mu zwolnienie.

Duża część firm z niego rezygnuje, by odliczać podatek z faktur zakupowych. W takich sytuacjach niezbędne jest złożenie druku VAT-R. Decyzja o rezygnacji ze zwolnienia należy do podatnika, więc VAT-R nie jest załącznikiem do wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – składanego przez spółki, ani do wniosku CEIDG-1, obowiązującego indywidualnych przedsiębiorców. Spółkę z o.o. można założyć przez formularz internetowy, z pominięciem wizyty u notariusza. W takim przypadku bezpośrednio w urzędzie należy złożyć także NIP-2- wniosek o nadanie NIP.

Jedno okienko paradoksalnie wydłuża czas potrzebny na rejestrację podatnika. Zamiast złożyć dokumenty w urzędzie, trzeba oczekiwać, aż prześle je organ rejestrowy. Czy istnieje sposób na przyspieszenie rejestracji?

Urzędy skarbowe w praktyce przyjmują zgłoszenia bezpośrednio od przedsiębiorców. Jedno okienko można więc „ominąć", gdy podatnikowi zależy na szybkim rozpoczęciu działalności. W odniesieniu do spółek podlegających rejestracji w KRS trzeba jednak pamiętać o obowiązku zaktualizowania danych w momencie wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców, gdyż NIP nadany na podstawie dokumentów złożonych wcześniej bezpośrednio w urzędzie skarbowym otrzymała spółka „w organizacji".

Przedsiębiorcy często deklarują wszelkie możliwe, niewymagające koncesji, obszary prowadzenia biznesu. Czy wybór kodów PKD ma jakiś wpływ na późniejsze rozliczenia podatkowe?

Wybór możliwie szerokiego przedmiotu działalności jest raczej podyktowany planami ewentualnego późniejszego rozszerzenia profilu firmy. Żeby nie przechodzić całej kosztownej procedury rejestracyjnej od nowa, bo każda zmiana ją przypomina, firmy od razu wpisują w przedmiocie działalności jak najwięcej kodów PKD. Nie ma to jednak bezpośredniego związku z możliwością uznania wydatków firmy za koszt podatkowy lub odliczeniem VAT, bo i tak w odniesieniu do każdego z poniesionych wydatków muszą zawsze być stosowane reguły oceny wynikające z przepisów podatkowych.

—rozmawiał Mateusz Maj