Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych dla ludności. Czy rada jest upoważniona do wydania takiej uchwały? pyta czytelnik.

Tak, rada gminy ma prawo wydać taką uchwałę. Podstawa prawna wynika z art. XII § 1 ustawy z  26 czerwca 1974 r. – Przepisy wprowadzające kodeks pracy.

Upoważnienie rady gminy do wydania uchwał w zakresie określenia czasu i dni otwarcia placówek, handlowych, gastronomicznych i zakładów usługowych mieści się w kategorii zadań publicznych służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej.

Pod pojęciem ,,zaspokajanie potrzeb wspólnoty samorządowej” należy rozumieć zarówno potrzeby osób prowadzących zakłady i placówki w ramach działalności gospodarczej, pracowników w nich zatrudnionych oraz konsumentów i klientów, a także osób dla których usytuowanie i działalność placówek handlu detalicznego i zakładów usługowych może powodować uciążliwości i niedogodności (por. wyrok NSA z 4 kwietnia 2008 r., II GSK 477/07). Te uciążliwości i niedogodności mogą wynikać z faktu funkcjonowania placówki handlu detalicznego czy też zakładu usługowego w późnych godzinach nocnych.

Z tych powodów zdaniem gorzowskiego sądu administracyjnego wyrażonym w wyroku z 13 lutego 2013 (II SA/Go 882/12) interes jednego z podmiotów np. prowadzącego sklep nie może górować nad interesami innych osób, np. mieszkających w jego pobliżu.

Poza tym ograniczenia w czasie pracy placówek handlowych dotyczą nie tylko podmiotów gospodarczych zatrudniających pracowników, ale także prowadzących tą działalność samodzielnie, czyli nie zatrudniających innych osób na podstawie umowy o pracę.

Gorzowski sąd wskazał także, że wprowadzenie uchwałą możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez placówki gastronomiczne, punkty małej gastronomi, sklepy nocne i stacje paliw w innych godzinach niż pozostałe placówki handlu detalicznego nie narusza zasady równości określonej w przepisie art. 6 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz w art. 32 Konstytucji.

Zróżnicowanie godzin zamknięcia i otwarcia poszczególnych placówek wynika z zaspakajania odmiennych potrzeb mieszkańców.Przedsiębiorca musi pamiętać, że naruszenie regulacji wynikających z omawianej uchwały rady gminy stanowi wykroczenie za które grozi grzywna do 2.500 zł.

Podstawa prawna:

Art. XII ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Przepisy wprowadzające kodeks pracy (DzU nr 24, poz. 142 ze zm.)