Osoba fizyczna składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), wypełniając formularz elektroniczny CEIDG-1, który jest dostępny:
Osoba fizyczna może także osobiście złożyć wniosek o wpis do CEIDG na formularzu zgodnym z formularzem CEIDG-1 w dowolnie wybranym przez siebie urzędzie gminy.
Gdy wniosek CEIDG-1 składa w urzędzie gminy – powinna dokonać zgłoszenia osobiście (wówczas organ gminy potwierdza tożsamość wnioskodawcy) albo wysłać go listem poleconym. Gdy wniosek wysyłamy listem poleconym, własnoręczność naszego podpisu powinna być poświadczona przez notariusza.
Wysyłając wniosek drogą elektroniczną, konieczne jest potwierdzenie tożsamości jedną z akceptowanych form podpisów elektronicznych, co wiąże się z koniecznością zakupu podpisu kwalifikowanego lub wizyty w urzędzie w celu potwierdzenia tożsamości przy otrzymaniu profilu zaufanego e-PUAP.
Jeżeli nie mamy możliwości osobistego załatwienia spraw w urzędzie gminy, zawsze możemy skorzystać z pośrednictwa osoby trzeciej, tzn. ustanowić pełnomocnika.
Pełnomocnictwo zgodnie z kodeksem cywilnym może zostać udzielone osobie posiadającej pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych (jest to osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat, a także osoba pełnoletnia ubezwłasnowolniona częściowo). Wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa w zwykłej formie (na piśmie), które określa jego zakres.
Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie.
Złożenie dokumentu pełnomocnictwa wiąże się z obowiązkiem zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Zwolnienie z tej opłaty przysługuje małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Olbrzymim ułatwieniem dla przedsiębiorców – osób fizycznych jest możliwość od 1 stycznia 2012 r. zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej danych pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy (wcześniej ustanowionego). Uwidoczniony w CEIDG pełnomocnik może dokonywać czynności w imieniu przedsiębiorcy bez konieczności posługiwania się pełnomocnictwem papierowym i wnoszenia z tego tytułu opłaty skarbowej.
Należy przy tym pamiętać, że przy załatwianiu sprawy ewidencyjnej pełnomocnik musi potwierdzić swoją tożsamość okazując ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Wpisanie pełnomocnika do CEIDG nie upoważnia go jednak do reprezentowania przedsiębiorcy w sprawach prowadzonych na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej.
W przypadku gdy pełnomocnik wysyła wniosek CEIDG-1 drogą pocztową, powinien pamiętać, że podpis na wniosku powinien być (podobnie jak przedsiębiorcy) poświadczony przez notariusza.
> Wojciech Łaptaś kierownik Wydziału Spraw Administracyjnych Oddział Obsługi Przedsiębiorcy Urząd Miasta Kraków