Chcę założyć aptekę. Słyszałem, że jednym z warunków wydania zezwolenia na taką działalność jest zatrudnienie na stanowisko kierownika farmaceuty. Czy może być to osoba tuż po studiach? – pyta czytelnik.
Nie.
Kierownikiem apteki może być farmaceuta, który ma co najmniej pięcioletni staż pracy w aptece lub trzyletni, gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej. Taki warunek wynika z art. 88 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej „u.p.f."). Treść tego przepisu może rodzić jednak szereg wątpliwości, odnoszących się w szczególności do określenia podstawy prawnej świadczenia pracy, która może być zaliczona do wymaganego stażu, jej charakteru oraz czy chodzi o wykonywanie obowiązków na pełnym czy częściowym etacie.
Odpowiedzi na te pytania udzielił warszawski sąd administracyjny w wyroku z 20 listopada 2007 r. (VII SA/Wa 1389/07), w którym stwierdził, że do stażu pracy wlicza się okres wykonywania obowiązków w aptece (oprócz kontraktu pracowniczego) także na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednak w obu przypadkach chodzi o pracę na pełen etat.
Kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty posiada osoba, która:
- ukończyła w Polsce co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej, obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, i uzyskała tytuł magistra farmacji albo przed 1 maja 2004 r. ukończyła czteroletnie lub pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej i uzyskała tytuł magistra farmacji, albo
- posiada dyplom wydany przez państwo inne niż państwo członkowskie UE, potwierdzający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów na kierunku farmacja w szkole wyższej, obejmujących co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece, uznany w Polsce za równoważny z dyplomem i tytułem magistra farmacji uzyskiwanym w kraju, albo
- posiada kwalifikacje uzyskane w państwie członkowskim UE uznane za równoważne z dyplomem i tytułem magistra farmacji uzyskiwanym w Polsce.
Zezwolenie na prowadzenie apteki wydaje wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Do wniosku o jego wydanie należy dołączyć imię i nazwisko farmaceuty odpowiedzialnego za prowadzenie apteki oraz dokumenty potwierdzające spełnienie przez niego wymogów.
Prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiada osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Jeżeli o zgodę występuje farmaceuta, spełniający wymagania określone w art. 88 ust. 2 u.p.f., nie musi on zatrudniać kierownika apteki. Natomiast w przypadku gdy występującym o zezwolenie na prowadzenie apteki jest lekarz lub dentysta, wydaje się je pod warunkiem, że przedstawi on oświadczenie o niewykonywaniu zawodu.
Podstawa prawna:
art. 2b, art. 88 ust. 2, art. 99 ust. 4-6, art. 100 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 45 poz. 271 ze zm.)