Właściciele kantorów wymiany walut, salonów jubilerskich czy sklepów padają ofiarą napadów rabunkowych znacznie częściej niż przeciętni obywatele. Prowadzenie biznesu, który wiąże się z obracaniem większą ilością gotówki, przyciąga uwagę złodziei, którzy liczą na większy łup. Część przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z ryzyka i chcąc zwiększyć swoje bezpieczeństwo, decyduje się wystąpić o pozwolenie na broń do ochrony osobistej. Policja nie wyda go jednak, gdy zagrożenie życia, zdrowia lub mienia będzie jedynie potencjalne.
Trzeba podać powód
Przedsiębiorca otrzyma pozwolenie na broń, jeżeli nie będzie stanowił zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważny powód, dla którego chce posiadać broń. Jest nim m.in. stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.
242 zł
wynosi opłata za wydanie pozwolenia na broń osobie fizycznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że zagrożenie życia lub zdrowia, uzasadniające wydanie pozwolenia na broń, musi być w takich przypadkach obiektywne, aktualne i realne, a przede wszystkim ponadprzeciętne w konkretnym środowisku.
Sam fakt, że osoba ubiegająca się o legalną broń, odczuwa zagrożenie związane ze swoją osobą, jak również członków najbliższej rodziny nie stanowi wystarczającej przesłanki (wyrok WSA w Warszawie z 18 marca 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 2052/2010 ).
1193 zł
wynosi opłata za wydanie pozwolenia na broń osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej
Nie wystarczy więc powołać się na sam fakt prowadzenia firmy z wielomilionowymi obrotami. To policja ocenia, czy w danym momencie takie szczególne zagrożenie występuje. Kieruje się przy tym posiadaną z urzędu wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa powszechnego (w tym lokalnego).
Dla zdrowych i niekaranych
Pozwolenia na broń nie otrzymają osoby, które nie ukończyły 21 lat. Poza tym wnioskodawca musi być w pełni władz umysłowych. Nie mogą otrzymać pozwolenia osoby z zaburzeniami psychicznymi, o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej czy wykazujące istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego. Nie mogą być też uzależnione od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych i muszą mieć stały pobyt na terytorium Polski.
2 miesiące
przez taki okres zachowuje ważność orzeczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne stanowiące podstawę do wydania pozwolenia na broń
Broni nie mogą nosić również osoby, które zostały skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości. Pozwolenia nie otrzymają też osoby skazane za występek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu czy oszustwo.
Osoba występująca o wydanie pozwolenia na broń palną musi zdać również egzamin. Składa się on z części teoretycznej, obejmującej sprawdzenie znajomości przepisów dotyczących posiadania i użytkowania broni oraz części praktycznej, obejmującej sprawdzenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią danego rodzaju. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest przedłożenie dowodu wniesienia opłaty w wysokości 500 zł.
Decyzję wydaje komendant
Pozwolenie na broń wydaje właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy wojewódzki komendant policji. Podanie o pozwolenie powinno zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, imię ojca, imię i nazwisko panieńskie matki, adres zamieszkania, adres do korespondencji (jeżeli jest inny niż zamieszkania).
5 dni
w takim czasie od daty zakupu należy zarejestrować broń na policji
We wniosku powinny się znaleźć: seria i numer dowodu osobistego oraz kiedy i przez jaki organ został wydany, PESEL, określenie rodzaju broni, celu, jakiemu ma służyć, liczby jednostek broni. Pismo należy podpisać.
We wniosku trzeba wykazać okoliczności uzasadniające stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Wraz z wnioskiem trzeba złożyć m.in. orzeczenie lekarskie i psychologiczne, dwie fotografie i dowód wpłaty opłaty skarbowej za wydanie decyzji.
Można się odwołać
W decyzji o pozwoleniu na broń jest określony cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczba egzemplarzy broni.
Policja może jednak odmówić wydania pozwolenia, m.in.w razie, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca nie wykazał stałego, realnego i ponadprzeciętnego zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Z odmową musi liczyć się także każdy wnioskodawca, który nie zdał egzaminu albo nie przestawił stosownego orzeczenia lekarskiego czy psychologicznego.
Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do komendanta głównego policji. Warto w nim wskazać argumenty uzasadniające wydanie pozwolenia, a przede wszystkim uzasadnić dlaczego wnioskodawca spełnia ustawowe kryteria do otrzymania pozwolenia na broń.
Broń do ochrony osobistej
Pozwolenie na broń do obrony osobistej uprawnia do posiadania następujących rodzajów broni i amunicji:
Podstawa prawna:
Ustawa z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (DzU z 2012 r. poz. 576)