Osoba fizyczna, która chce prowadzić działalność gospodarczą, musi założyć konto firmowe. Zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy założony przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nie wystarczy.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

Ponieważ w przywołanym przepisie użyty został termin przedsiębiorca (rachunku bankowego przedsiębiorcy), a tym zgodnie z definicją wyrażoną w art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą, to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest bez wątpienia przedsiębiorcą.

Warto także podkreślić, że w myśl cytowanego art. 4 za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Z tego przepisu płynie wniosek, że konto założone przez osobę fizyczną niebędącą przedsiębiorcą nie jest wystarczające do obsługi transakcji z działalności gospodarczej. Ponadto warto zaznaczyć że Urząd Skarbowy przed wydaniem NIP zażąda podania numeru rachunku bankowego założonego właśnie dla firmy.

Nie ma obecnie żadnego przepisu, który wymagałby od osoby fizycznej prowadzącej własną działalność posiadania i posługiwania się pieczątką firmową. Innymi słowy, nie ma w obecnych regulacjach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej formalnego wymogu posiadania pieczątki. Nie ma bowiem żadnego przepisu, który by wprost taki obowiązek na przedsiębiorcę nakładał. Jednocześnie jednak warto zaznaczyć, że prowadzenie działalności bez takiej pieczątki może być kłopotliwe.

Praktyka bowiem jest taka, zwłaszcza jeśli chodzi o urzędy skarbowe i banki, że wymagają one, aby przedsiębiorca pieczątkę posiadał. Zatem mimo braku nałożonego przez ustawy obowiązku, posiadanie pieczątki wydaje się niezbędne dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. W przypadku jej braku załatwienie części formalności w bankach czy urzędach będzie w praktyce niemożliwe. Ponieważ koszt jej wyrobienia nie jest obecnie znaczny, warto o to zadbać.