Aby prowadzić zakład leczniczy dla zwierząt, nie trzeba być lekarzem weterynarii, choć oczywiście przedstawiciele tego zawodu muszą pracować w takich placówkach. Zakład leczniczy dla zwierząt, zgodnie z definicją ustawową, jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej.

Zakład musi być wyposażony w odpowiednie środki majątkowe, a w szczególności w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowany do zakresu świadczonych usług. Dopuszczalne jest tworzenie zakładów w celu realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu ze świadczeniem usług weterynaryjnych. Więcej szczegółów zainteresowani leczeniem zwierząt znajdą w ustawie z 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt.

Usługa weterynaryjna to czynność, która ma na celu zachowanie, ratowanie lub poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjności. W szczególności polega ona m.in. na: badaniu stanu zdrowia zwierząt, leczeniu ich, udzielaniu porad i konsultacji, wydawaniu opinii i orzeczeń, wykonywaniu detalicznego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi, paszami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi przeznaczonymi dla zwierząt, na zasadach określonych w odrębnych przepisach;

Uwaga!

Usługi weterynaryjne mogą być świadczone przez lekarza weterynarii posiadającego prawo wykonywania zawodu. Przepisy określają czynności, które mogą być wykonywane przez osobę posiadającą tytuł technika weterynarii.

Wyróżnia się następujące rodzaje zakładów leczniczych dla zwierząt:

Lecznica weterynaryjna jest zobowiązana zapewniać całodobową obserwację i leczenie zwierząt

- gabinet weterynaryjny,

- przychodnię weterynaryjną,

- lecznicę weterynaryjną,

- klinikę weterynaryjną oraz

- weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.

Ostatni z wymienionych podmiotów jest uprawniony do świadczenia usług laboratoryjnych, w szczególności badań diagnostycznych na rzecz pozostałych rodzajów zakładów lub innych podmiotów.

Ustawa ustala wymogi w zakresie wyposażenia poszczególnych rodzajów zakładów.

Potrzebny regulamin

Uwaga! Lekarz weterynarii nie może równocześnie wykonywać zawodu w zakładzie leczniczym dla zwierząt i w hurtowni farmaceutycznej prowadzącej obrót produktami leczniczymi, paszami leczniczymi i wyrobami medycznymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt.

Szczegółowe wymagania wobec poszczególnych rodzajów zakładów określają rozporządzenia ministra właściwego ds. rolnictwa.

Każdy zakład leczniczy musi posiadać regulamin określający organizację i funkcjonowanie zakładu, a w szczególności: cel i zadania, siedzibę i obszar działania, rodzaj i zakres świadczonych usług weterynaryjnych, organizację wewnętrzną zakładu.

Wpis do ewidencji

Zakład leczniczy dla zwierząt może być utworzony i prowadzony przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Kierownikiem zakładu ma prawo być wyłącznie lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu na terytorium naszego kraju. Trzeba jednak poczynić kilka zastrzeżeń. Gabinetem weterynaryjnym kieruje lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii. W przypadku przychodni lekarz musi posiadać co najmniej roczny staż pracy w zawodzie, kierownik lecznicy minimum dwuletni, a kliniki oraz laboratorium diagnostycznego pięcioletni.

Uwaga! Lekarz weterynarii może kierować tylko jednym zakładem leczniczym dla zwierząt.

Jakie wyposażenie jest potrzebne

- Gabinet weterynaryjny musi być wyposażony w: pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz zaplecze sanitarne i socjalne.

- Wymogi wobec przychodni weterynaryjnej przedstawiają się następująco: pokój przyjęć z poczekalnią, sala zabiegowa, aparatura i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zaplecze sanitarne i socjalne.

- Lecznica weterynaryjna musi być wyposażona w: pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt dostosowane do gatunków leczonych zwierząt, pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, salę zabiegowo-operacyjną, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, magazyn środków i sprzętu dezynfekcyjnego oraz zaplecze sanitarne i socjalne. Ponadto lecznica weterynaryjna jest zobowiązana zapewniać całodobową obserwację i leczenie zwierząt.

- Najbardziej rozbudowane wymogi ustawodawca ustalił wobec klinik weterynaryjnych. Muszą być one wyposażone w:

pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt dostosowane do gatunków leczonych zwierząt, poczekalnie, gabinety zabiegowe, salę operacyjną, magazyn produktów leczniczych i wyrobów medycznych, magazyn środków i sprzętu dezynfekcyjnego, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług specjalistycznych, aparaturę i sprzęt diagnostyczny oraz zaplecze sanitarne, socjalne i gospodarcze. Klinika weterynaryjna musi zapewniać całodobową obserwację i leczenie zwierząt.

Usługi weterynaryjne w tym zakładzie są świadczone przez co najmniej trzech lekarzy weterynarii. Jeden z nich musi posiadać tytuł specjalisty w zakresie usług weterynaryjnych świadczonych przez klinikę. Obowiązkiem kliniki jest także współpraca w zakresie świadczonych usług z innymi zakładami leczniczymi dla zwierząt, a w szczególności przyjmuje zwierzęta skierowane przez te zakłady do leczenia

Zakład utworzony i prowadzony przez osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej zajmującą się produkcją zwierząt może świadczyć usługi weterynaryjne wyłącznie dla zwierząt hodowanych przez tę osobę lub jednostkę. Nie może wystawiać certyfikatów o stanie zdrowia tych zwierząt dla celów związanych z obrotem zwierzętami.

Prowadzenie zakładu leczniczego dla zwierząt jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Świadczenie usług weterynaryjnych jest możliwe po uprzednim uzyskaniu wpisu do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt. Jest ona prowadzona przez właściwą ze względu na siedzibę zakładu leczniczego dla zwierząt okręgową radę lekarsko-weterynaryjną.

Ewidencja jest jawna i zawiera:

- imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego zakład leczniczy dla zwierząt oraz jego adres miejsce zamieszkania albo siedziby;

- nazwę zakładu leczniczego dla zwierząt oraz jego adres i numer telefonu;

- imię i nazwisko kierownika zakładu;

- informację o liczbie pracowników, w tym lekarzy weterynarii i personelu pomocniczego.

Za wpis do ewidencji oraz jego zmianę okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna pobiera opłatę, która stanowi jej przychód. Wysokość opłaty wynosi za wpis:

- gabinetu weterynaryjnego i przychodni weterynaryjnej – 300 zł,

- lecznicy weterynaryjnej, kliniki weterynaryjnej i weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego – 600 zł.

Opłata za zmianę wpisu jest o połowę mniejsza.

Podmiot ubiegający się o wpis do ewidencji powinien spełniać opisane wyżej wymogi oraz posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego. Wpis zakładu leczniczego do ewidencji jest dokonywany na podstawie uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. Ta z kolei jest podejmowana na wniosek podmiotu prowadzącego zakład. Elementy składowe wniosku znajdziemy w art. 17 ust. 3 ustawy. Do tego dokumentu dołącza się oświadczenie o treści określonej w art. 17 ust. 4 i 5.

Organ prowadzący ewidencję od dnia złożenia wniosku oraz oświadczenia ma 50 dni na dokonanie wpisu do ewidencji oraz wydanie wnioskodawcy zaświadczenia o wpisie. Gdy wskazany termin zostanie przekroczony, a od dnia wpływu wniosku o wpis do tego organu upłynęło 60 dni, wnioskodawca może rozpocząć działalność po uprzednim zawiadomieniu o tym na piśmie organu, który nie dokonał wpisu. Nie dotyczy to przypadku, w którym organ wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o wpis nie później niż przed upływem 7 dni od dnia jego otrzymania. W takim przypadku wskazany termin biegnie od dnia wpływu uzupełnienia wniosku o wpis.

Oczywiście prowadzący zakład musi zgłaszać okręgowej radzie lekarsko-weterynaryjnej zmiany stanu faktycznego i prawnego, powstałe po dokonaniu wpisu do ewidencji. Ma na to 30 dni od dnia dokonania zmiany. Zakład zostanie wykreślony z ewidencji, gdy przestanie spełniać ustawowe wymogi.

Zasady świadczenia usług

Godziny pracy zakładów leczniczych muszą uwzględniać potrzeby ludności. Właściciel lub opiekun zwierzęcia jest uprawniony do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia, metodach leczenia, dających się przewidzieć skutkach ich zastosowania lub zaniechania, oraz o przewidywanych kosztach usługi weterynaryjnej.

Lekarz weterynarii przed przystąpieniem do świadczenia usługi weterynaryjnej może żądać od posiadacza zwierzęcia wyrażenia pisemnej zgody na jej świadczenie. W przypadku gdy zakład leczniczy nie ma możliwości świadczenia usługi weterynaryjnej, jest zobowiązany do udzielenia posiadaczowi zwierzęcia informacji o możliwości jej uzyskania w innych zakładach leczniczych dla zwierząt.

Na posiadaczu zwierzęcia spoczywa obowiązek pokrycia kosztów związanych z profilaktyką i leczeniem zwierzęcia oraz unieszkodliwieniem zwłok zwierzęcia w przypadku jego śmierci.

Zakład leczniczy dla zwierząt musi prowadzić dokumentację świadczonych usług weterynaryjnych i zapewniać jej ochronę i poufność. Jest uprawniony do podawania do wiadomości publicznej informacji o zakresie i rodzajach świadczonych usług weterynaryjnych, godzinach otwarcia zakładu leczniczego dla zwierząt oraz jego adresie. Forma i treść tych informacji nie mogą nosić cech reklamy.

Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP

Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP

Komentuje Piotr Rogowiecki ekspert Pracodawcy RP

Działalność gospodarcza to aktywność nastawiona przede wszystkim na zysk. Jednak biznes przynosi największą przyjemność wtedy, gdy nie dość, że daje dochody, to jeszcze jest prowadzony w zgodzie z hobby przedsiębiorcy.

Dlatego też miłośnicy zwierząt mogą rozważyć otworzenie zakładu leczniczego dla zwierząt. Aby być w zgodzie z przepisami wystarczy, że zatrudnią w nim weterynarzy.

Ustawodawca stworzył klarowne zasady funkcjonowania zakładów leczniczych dla zwierząt. Z przepisów jasno wynika, jakie wymogi muszą spełniać poszczególne rodzaje zakładów.

Chodzi zarówno o aspekty techniczne, jak i kadrowe. Ustawowe uregulowanie omawianej działalności jest o tyle zrozumiałe, że chodzi o życie zwierząt, a także w pewnym zakresie zdrowie – ludzi.