Takie są główne założenia kolejnej rządowej propozycji w sprawie zmian w urlopach rodzicielskich, tym razem macierzyńskim.

Obecnie urlop macierzyński liczy 20 tygodni podstawowych i cztery tygodnie dodatkowe. Po wejściu w życie proponowanych zmian będzie wynosić pół roku (20 tygodni podstawowych i sześć dodatkowych) i będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Cały ten okres ma być płatny. Jednak o wysokości pobieranego w tym czasie zasiłku macierzyńskiego zadecyduje to, kiedy i w jakim wymiarze matka zadeklaruje chęć korzystania z tych uprawnień.

Nowe uprawnienie

Jeśli zapowiadane przez rząd propozycje, przekute w ministerialny projekt z 8 listopada 2012 r., wejdą w życie w zapowiadanym kształcie, to od września 2013 r. będziemy mieli do czynienia z pięcioma urlopami przysługującymi pracownikom z racji powiększenia się ich rodziny. Oprócz dotychczasowych: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego (i ich odpowiedników dla rodziców adopcyjnych) przybędzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski.

Natychmiastowa decyzja

Nie zmienią się zasady korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowy ma zostać wydłużony do sześciu tygodni w razie urodzenia jednego dziecka i ośmiu tygodni, gdy mama powiła przynajmniej bliźniaki. Decyzja o tym, jak z nich korzystać, jest bardzo ważna, ponieważ przesądzać będzie o finansowych gwarancjach rodziny przez pierwszy rok od narodzin dziecka. Do tego powinna być podjęta jeszcze przed  przyjściem na świat dziecka.

Tylko matka, która zdecyduje się na roczny pobyt z pociechą, otrzyma 80-proc. zasiłek macierzyński. Jeśli będzie chciała otrzymać więcej gotówki, czyli 100-proc. świadczenie, ale przez krótszy czas, wybierze pełnopłatny półroczny „klasyczny” urlop macierzyński. Jeśli rodzic będzie chciał go przedłużyć, ale decyzji o tym nie podejmie natychmiast, otrzyma już tylko 60-proc. zasiłek.

Kiedy 80 proc.

Przynajmniej na dwa tygodnie (14 dni) przed przewidywaną datą porodu pracownica powinna złożyć pisemny wniosek u szefa o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (sześć tygodni przy porodzie jedynaka i osiem tygodni, gdy urodziły się bliźniaki lub kilkoro dzieci), a bezpośrednio po  nim  26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego.

Gdy tak zadeklaruje, będzie mogła liczyć na 80-proc. zasiłek macierzyński przez ten cały czas. Jeśli rodzice będą chcieli zamienić się rolami, ojciec zostający z maluchem w domu też będzie mógł liczyć na wypłatę zasiłkowych pieniędzy w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Podstawa zasiłkowa będzie ustalana na nowo od zarobków pracownika – ojca malucha.