Poprzednie przeglądy nowości legislacyjnych koncentrowały się na tematyce podatków i przepisów związanych z zatrudnieniem. Pod wpływem sugestii czytelników poszerzamy je o tematykę szeroko rozumianego prawa dotyczącego przedsiębiorców. Dzisiejszy odcinek obejmuje okres od 19 kwietnia do 6 czerwca.

PODATKI

- Niezgodny z konstytucją jest art. 21 ust 1 pkt 127 lit. b ustawy o PIT w części, w której nie pozwala zastosować zwolnienia od podatku wobec alimentów ustalonych w ugodach sądowych. Ten jak najbardziej słuszny werdykt wszedł w życie z dniem jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 23 kwietnia (poz. 440).

- Sejm wyraził zgodę na ratyfikowanie umowy między Rzeczpospolitą a Czechami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od płacenia podatków od dochodu. Dotycząca tej kwestii ustawa obowiązuje od 5 maja (DzU z 20 kwietnia, poz. 430).

- Wydane na podstawie ordynacji podatkowej rozporządzenie ministra finansów dotyczące rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wzbogaciło się – od 1 maja – o deklarację dla podatku od wydobycia niektórych kopalin (P-KOP) (DzU z 30 kwietnia, poz. 474).

- 1 czerwca weszła w życie Konwencja między RP a Arabią Saudyjską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (DzU z 11 maja, poz. 502 – 503).

PRZEDSIĘBIORCY

- W 2008 r. pomorska specjalna strefa ekonomiczna liczyła 1161,8723 ha, od 29 maja bieżące go roku obejmuje grunty o powierzchni  1323,2310 ha położone na terenach miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Kwidzyn, Malbork, Piła, Rypin, Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Tczew, Toruń oraz gmin: Barcin, Chojnice, Człuchów, Gniewino, Kowalewo Pomorskie, Krokowa, Łysomice, Sztum, Świecie, Tczew i Wąbrzeźno (DzU z 14 maja, poz. 516).

- Aż sześć miesięcy dał Sejm na zapoznanie się z treścią ustawy o timeshare uchwalonej 16 września 2011 r., a obowiązującej od 28 kwietnia 2012 r. Określa ona zasady i tryb zawierania między przedsiębiorcą a konsumentem następujących rodzajów umów: timeshare; o długoterminowy produkt wakacyjny; pośrednictwa w odsprzedaży timeshare lub długoterminowego produktu wakacyjnego; o uczestnictwo w systemie wymiany.

Zgodnie z ustawową definicją timeshare oznacza umowę, na podstawie której konsument nabywa – odpłatnie – prawo do korzystania, w okresie wskazanym w umowie, z co najmniej jednego miejsca zakwaterowania, zawartą na okres dłuższy niż rok (DzU z 2011 r. nr 230, poz. 1370).

Jednocześnie ustawodawca wprowadził nowe przepisy (art. 139a) do kodeksu wykroczeń wymierzone przeciwko tym przedsiębiorcom, którzy pokusiliby się o naruszenie przepisów ustawy.

- Tego samego dnia, tj. 28 kwietnia, straciła moc ustawa z 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku.

- Z ubiegłego roku pochodzi ważna dla przedsiębiorców nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Ich bowiem bezpośrednio dotyczy likwidacja procedury gospodarczej w sporach między przedsiębiorcami. Sądy gospodarcze pozostały, ale od 3 maja (data wejścia w życie noweli) będą one orzekać, jak wszystkie inne sądy cywilne, na podstawie poważnie zmienionej procedury (DzU z 2011 r. nr 233, poz. 1381).

- Od tego samego dnia obowiązuje nowa treść klauzuli wykonalności orzeczeń sądowych (DzU z 5 kwietnia, poz. 443).

- Kolejna ubiegłoroczna ustawa nosi tytuł „o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego”, ale dotyczy nie tylko tytułowych nabywców, lecz także budowlanych inwestorów. Ponadto wzbogaciła ona prawo upadłościowe i naprawcze o rozdział poświęcony postępowaniu upadłościowemu wobec deweloperów, a weszła w życie 29 kwietnia (DzU 2011 r. nr 232, poz. 1377).

- Wiąże się z nią treść zmienionego rozporządzenia ministra sprawiedliwości, z którego wynika, że wynagrodzenie za umowę deweloperską to maksymalnie połowa taksy notarialnej. Na dodatek płacą ją wspólnie: klient i deweloper. Rozporządzenie obowiązuje od 26 maja (DzU z 18 maja, poz. 542).

- 21 kwietnia weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego o udzielaniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 – 2013. Adresowane jest do przedsiębiorców oraz podmiotów działających na rzecz: innowacyjności, rozwoju gospodarczego. Zastąpiło ono dotychczasowe z 2008 r. (DzU z 20 kwietnia, poz. 438).

- Art. 32 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze stanowi, że w stosunku do dłużnika nie stosuje się przepisów o zwolnieniu od kosztów sądowych. Trybunał Konstytucyjny uznał go za niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim dotyczy dłużników będących spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyrok nabrał mocy z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 24 maja (poz. 578).

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

- To nowe rozporządzenie, które weszło w życie 9 maja i uchyliło rozporządzenie z 1999 roku, poświęcone jest dowodom oraz wzorom zaświadczeń stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. chorobowego, rehabilitacyjnego, wyrównawczego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości macierzyńskiego i opiekuńczego. Zaopatrzone jest w sześć załączników. Dotychczasowe druki mogą być stosowane do wyczerpania zapasów dotychczasowych (DzU z 24 kwietnia, poz. 444.

- Od dnia ogłoszenia, tj. 7 maja, obowiązuje nowy wzór „Karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy”” (DzU z 7 maja, poz. 482).

ZATRUDNIENIE

- Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej o przyznawaniu – jednorazowo – środków na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej zaczęło obowiązywać 30 kwietnia i ma być stosowane do 30 czerwca 2014 roku. Pochodzą one z Funduszu Pracy, a przyznaje je starosta.

Pomoc jest adresowana do bezrobotnych, absolwentów centrum integracji społecznej oraz absolwentów klubu integracji społecznej. Do umów o przyznanie tego wsparcia zawartych przed 30 kwietnia stosuje się przepisy rozporządzenia dotychczasowego, które straciło moc z dniem wejścia w życie nowego (DzU z 26 kwietnia, poz. 456).

- Podobne w treści jest kolejne rozporządzenie tego samego ministra. Dla grupy beneficjentów wymienionych wyżej oferuje ono uzyskanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej. Z kolei prowadzący działalność gospodarczą, producenci rolni (wymienieni w art. 46 ust. 1 pkt 1a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), niepubliczne szkoły i przedszkola mogą liczyć na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Wskazane środki pochodzą z Funduszu Pracy, a przydziela je starosta. To rozporządzenie weszło w życie także 30 kwietnia (DzU z 26 kwietnia, poz. 457).

- Ustawa o zakładowym funduszu socjalnym pochodząca z 4 marca 1994 r. doczekała się ujednoliconego tekstu (DzU z 28 maja, poz. 592).

ZAWODY

1) Nauczyciele

- Sporo jest zmian w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej poświęconym kwalifikacjom wymaganym od nauczycieli oraz określającym sytuacje, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia. Nowe prawo weszło w życie 4 maja (DzU z 19 kwietnia, poz. 426).

2) Służby mundurowe

- Do osób, które chciałyby zasilić szeregi Policji, adresowane jest rozporządzenie, obowiązujące od 21 kwietnia, dotyczące postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów do tej służby (DzU z 20 kwietnia, poz. 432).

- Do tej pory funkcjonariuszowi ABW mógł być przyznany dodatek kontrolerski oraz dodatek za znajomość języków obcych. Od 5 maja dodatkiem uzasadnionym szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby jest tylko jeden – kontrolerski. Prawo do dodatku za znajomość języka obcego wygasło 5 maja (DzU z 20 kwietnia, poz. 433).

- Od 11 maja weterani poszkodowani – funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej – mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów wyrobów medycznych kwotą wykraczającą poza wysokość urzędowego limitu. Szczegóły w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych, które weszło w życie 11 maja (DzU z 10 maja, poz. 500).

3) Sędziowie

- Dla każdego asystenta sędziego prowadzi się oddzielny zbór, w którym są gromadzone i przechowywane sporządzone przez niego projekty orzeczeń oraz uzasadnień orzeczeń. Przechowywane są przez dziesięć lat. Więcej w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie dokumentów stanowiących podstawę oceny kwalifikacji asystenta kandydującego na wolne stanowisko sędziego, które obowiązuje od 6 czerwca (DzU z 29 maja, poz. 603).

4) Żołnierze

- 1 czerwca nabrały mocy dwa rozporządzenia ministra obrony narodowej, z których pierwsze dotyczy umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów do tej służby, drugie zaś równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Oba zaopatrzone są w liczne załączniki precyzyjnie wyliczające, co komu się należy (DzU z 29 maja, poz. 606 i 607).

5) Pracownicy socjalni

- Nowe rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej dotyczy specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny. Ci, którzy uzyskali specjalizację przed 23 maja tego roku (data wejścia w życie rozporządzenia), zachowują ją (DzU z 8 maja, poz. 486).

6) Pielęgniarki

- Na podstawie ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych minister zdrowia wydał rozporządzenie o sposobie i trybie prowadzenia rejestru ukaranych pielęgniarek i położnych oraz o sposobie i trybie wykonania prawomocnych orzeczeń sądów tych dwóch grup zawodowych; weszło w życie 2 czerwca (DzU z 18 maja, poz. 545).