Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że wymiana przestarzałych maszyn i urządzeń na nowe, poza zwiększeniem wydajności, może wiązać się ze znacznym ograniczeniem kosztów funkcjonowania firmy oraz z wysokim dofinansowaniem unijnym. Takie korzyści może zagwarantować im finansowanie inwestycji leasingiem, który obejmuje niemal nieograniczony katalog projektów. Wbrew powszechnym przekonaniom przedmiotami leasingu mogą być nie tylko środki transportu i maszyny, ale również wózki widłowe, kombajny, tabor kolejowy, statki wodne, samoloty czy budynki.

Alternatywa dla kredytu

Leasing jest dużo łatwiejszą do uzyskania alternatywą dla kredytu inwestycyjnego m.in. dlatego, że nie wymaga ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń. Główne zabezpieczenie transakcji stanowi ubezpieczony przedmiot leasingu. Dla klienta wiąże się to z krótszym czasem oczekiwania na podpisanie umowy oraz niższymi kosztami w rozliczeniach podatkowych. Koszty leasingu można też znacząco obniżyć, jeśli korzysta się równolegle z innych produktów w ramach grupy finansowej, do której należy leasingodawca. Może to być np. rachunek firmowy, lokata czy karta kredytowa. Daje to również możliwości skorzystania z dodatkowych promocji.

Elastyczne parametry

Korzyścią wynikającą z leasingu jest możliwość dopasowania parametrów usługi do indywidualnych potrzeb. Przykładowo w Millennium Leasing możliwe jest wyznaczenie dogodnej dla korzystającego wartości resztowej wykupu przedmiotu, a także struktury spłaty przyszłych rat (np. ze względu na sezonowość branży, w której firma działa). Tym samym może to skutkować zmniejszeniem bieżących zobowiązań korzystającego i pozytywnie wpływać na aktualną sytuację przedsiębiorstwa. Stanowi to również korzystne rozwiązanie dla tych firm, które po zakończeniu finansowania myślą o wymianie przedmiotu na nowy lub podjęcie tej decyzji chcą odłożyć na późniejszy termin. Z myślą o takich klientach Millennium Leasing oferuje elastyczne warunki zakończenia umowy, mogą oni skorzystać z opcji wykupu, wskazać osobę trzecią, która nabędzie przedmiot bezpośrednio z firmy leasingowej (korzystający nie musi wtedy angażować własnych środków w celu wykupu przedmiotu) lub przedłużyć umowę na kolejne 12 miesięcy.

Usługi dodane

Leasing to jednak nie tylko finansowanie środków trwałych. To również elastyczne narzędzie, udostępniające klientom szeroką gamę wyjątkowych i sprawdzonych rozwiązań ubezpieczeniowych. Pakiety usług dodatkowych, o których mowa, stanowią komplementarne elementy umów leasingowych i są często niemożliwe do nabycia poza ofertą leasingu. Ubezpieczenie wieloletnie, ochrona prawna, Assistance, GAP (dodatkowe ubezpieczenie przedmiotu), CPI (ubezpieczenie na życie) – to najpopularniejsze produkty zabezpieczające wiele rodzajów ryzyka towarzyszącego przedsiębiorcom w ich codziennej działalności.

Pakiety obejmują różne zakresy świadczeń. Ubezpieczenie w dużym pakiecie gwarantuje leasingobiorcy znacznie silniejsze zabezpieczenie ryzyka (dzięki większej liczbie usług) niż w pakiecie podstawowym. Dlatego ceny pakietów zależą przede wszystkim od liczby i jakości świadczeń w nich zawartych. Co jednak istotne, polscy leasingodawcy udostępniają je klientom na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Energooszczędność z leasingiem

Jeśli planowana inwestycja jest energooszczędna i bardziej wydajna w porównaniu z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami, najprawdopodobniej może być sfinansowana leasingiem w programie PolSEFF. Program jest doskonałą alternatywą zarówno wobec standardowych linii finansowania, jak i wobec środków własnych przedsiębiorstwa, bo umożliwia realizację inwestycji na znacznie korzystniejszych warunkach niż rynkowe.

Założeniem PolSEFF jest poprawa efektywności energetycznej w polskich firmach z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kryterium kwalifikującym poszczególne projekty do programu jest ich energooszczędność na poziomie minimum 20 proc. w skali roku. Należy jednak podkreślić, że parametry niemal każdego współcześnie produkowanego urządzenia lub maszyny (bez względu na branżę, w której jest wykorzystywane) mogą spełniać wymogi PolSEFF.

Nakładające się korzyści

Nowa, energooszczędna inwestycja nie tylko zwiększa wydajność produkcji, ale również, dzięki znacznemu ograniczeniu zużycia energii, obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. W efekcie tego firma poprawia wskaźniki rentowności i otrzymuje premię inwestycyjną w wysokości 10 lub 15 proc. leasingu lub kredytu inwestycyjnego za osiągnięty efekt środowiskowy. Wartość dofinansowania uzależniona jest od kategorii inwestycji oraz osiągniętego wskaźnika efektywności energetycznej. To oznacza, że wdrożenie inwestycji o wartości 1 mln euro (tyle wynosi maksymalna kwota projektu objętego programem) może skutkować otrzymaniem od EBOR premii w wysokości nawet 150 tys. euro. Z kolei zwrot z inwestycji, w razie zakupu wysoce energooszczędnych maszyn, może być znacznie wyższy niż w przypadku starych technologii i przynosić realne oszczędności w kosztach zużytej energii warte nawet kilkadziesiąt tysięcy euro w skali roku.

Doradztwo i wsparcie

Preferencyjnego finansowania udzielają banki komercyjne, które zawarły umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w ramach tej inicjatywy.

Dlatego wszelkie pomysły na energooszczędne projekty warto skonsultować z doradcą bankowym, który wskaże najlepszy z możliwych wariantów ich sfinansowania. Prześle również do EBOR nawet najbardziej nietypowe zgłoszenie z prośbą o analizę i rozpatrzenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania wynosi maksymalnie sześć tygodni. W okresie trwania inwestycji beneficjenci programu otrzymują bezpłatne doradztwo konsultanta PolSEFF.

Energooszczędna paleta

Największe zainteresowanie programem wykazują przedsiębiorstwa z branż: piekarniczej, obróbki metali, przetwórstwa, tworzyw sztucznych oraz poligraficznej. Do zrealizowanych projektów w tych sektorach można zaliczyć np. wymianę pieców piekarniczych oraz całych linii produkcyjnych i technologicznych, zakup wycinarek laserowych, maszyn poligraficznych, urządzeń do obróbki metali. To jednak tylko niektóre przykłady z szerokiej palety inwestycji, które zakwalifikowały się do programu. Należy wspomnieć w tym miejscu o maszynach i urządzeniach, które z założenia kwalifikują się do otrzymania premii inwestycyjnej w ramach PolSEFF, a które zawarte są na liście LEME –patrz komentarz eksperta.

Grupa Banku Millennium, jako jedna z niewielu instytucji na rynku bankowym, umożliwia klientom korzystanie z PolSEFF zarówno w formie leasingu, jak i kredytu inwestycyjnego. Millennium Leasing jest liderem finansowania projektów z dopłatami, zarówno pod względem ilości jak i wolumenu transakcji. Najbardziej spektakularne pod względem efektywności energetycznej projekty w historii Millennium Leasing to wymiana pięciu maszyn wtryskowych oraz zmiana technologii cięcia metalu. W pierwszym przypadku firma zaoszczędziła w ciągu roku 2200 MWh energii elektrycznej, w drugim natomiast – dzięki wdrożeniu nowej technologii z poborem energii w trybie stand-by – zaoszczędziła 89 proc. energii.

Przekrój branż i sektorów

Dzięki stałej współpracy Millennium Leasing z dostawcami oraz dystrybutorami maszyn i urządzeń kwalifikujących się do programu leasingobiorcy mogą korzystać z coraz bogatszej palety energooszczędnych rozwiązań. Kilkadziesiąt projektów zakwalifikowanych dotychczas przez spółkę do programu obrazuje pełny przekrój branż i sektorów polskiej gospodarki, w których realizuje się energooszczędne inwestycje – począwszy od zakupu wózków widłowych, a skończywszy na wymianie maszyny drukarskiej o wartości ponad 850 tys. euro. Rezultat tej ostatniej inwestycji został oceniony na ponad

20-proc. wzrost wydajności urządzenia, ponad 40-proc. oszczędność energii oraz spadek emisji CO2 o ponad 58 ton w skali roku. Biorąc pod uwagę kilkunastoletni cykl życia takiego urządzenia, osiągnięte korzyści z realizacji tej inwestycji są znaczące i oczywiste.

Zdaniem eksperta: Piotr Gąska, dyrektor departamentu zarządzania produktami Millennium Leasing

Po przeszło 20 latach doświadczeń możemy powiedzieć, że leasing to produkt finansowy umożliwiający finansowanie wielu różnorodnych inwestycji, począwszy od prostych samochodów po specjalistyczne maszyny i urządzenia, linie technologiczne oraz nieruchomości. Szczególnie w przypadku inwestycji związanych z maszynami klienci często zapominają o możliwości finansowania poprzez leasing. Wykorzystują własne środki lub kredyt, zapominając, że poprzez leasing może to być przeprowadzone szybciej, sprawniej i z wymiernymi korzyściami w postaci tarczy podatkowej. Finansowanie własnymi środkami może narazić przedsiębiorcę na ewentualny ich brak na działania doraźne w przyszłości. Dlatego klientom, którzy chcą uzyskać jak najniższe zobowiązania miesięczne oraz środki pieniężne do stałej dyspozycji, proponujemy np. umowę opartą na wysokim udziale własnym, wynoszącym nawet 45 proc., zapewniającym otrzymanie niskich rat finansowania oraz możliwość zdeponowania gotówki na oprocentowanej lokacie bankowej. Takie rozwiązanie zapewni przedsiębiorcy niezależność finansową.

O atrakcyjności leasingu należy pamiętać również w kontekście produktów dodatkowych i specjalnych programów, proponowanych razem z finansowaniem. Jednym z takich przykładów może być program PolSEFF. Z naszych doświadczeń wynika, że prawie każda inwestycja polegająca na wymianie starych maszyn i urządzeń na nowe, sprawniejsze, wydajniejsze może zostać zakwalifikowana do programu i uzyskać dofinansowanie ze środków EBOR w wysokości wynoszącej nawet 15 proc. wartości finansowanego kapitału. Część maszyn i technologii jest na tyle atrakcyjna dla programu, że sam ich zakup jest z góry wsparty automatycznym otrzymaniem dofinansowania. Przykładem takich urządzeń mogą być: wózki widłowe, wtryskarki, ciągniki rolnicze, kombajny zbożowe, stopy wibracyjne oraz inne. W niedalekiej przyszłości planowane jest rozszerzenie listy LEME o kolejne atrakcyjne przedmioty, jak koparki, koparko-ładowarki. Z dokładną listą przedmiotów zakwalifikowanych do natychmiastowej premii można zapoznać się na stronie programu www.polseff.org. Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.millenniumleasing.pl, na której można znaleźć wszelkie informacje dotyczące leasingu oraz branżowych imprez targowych, jak Autostrada Kielce, Plastpol Kielce, Mach-Tool Poznań, Toolex Sosnowiec i Infrastruktura Warszawa, na których program PolSEFF prezentowany będzie zainteresowanym klientom oraz dostawcom.

Patrząc na całość rynku i ofertę Millennium, widzimy, jak dalece zmieniła się oferta leasingu i jak atrakcyjna może być dla klientów planujących inwestycje w maszyny i urządzenia.

Wzrost rynku

Leasing staje się coraz bardziej powszechnym instrumentem finansowania inwestycji. To efekt m.in. wzrostu świadomości przedsiębiorców, przy jednoczesnym spadku kosztów tego rodzaju finansowania. Polski rynek leasingu w 2011 r. wzrósł o blisko 15 proc. do kwoty ponad 31 mld zł finansowanych aktywów – wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Zdaniem przedstawicieli ZPL rezultat ten stanowi kontynuację obserwowanego od marca 2010 r. ożywienia na rynku leasingu ruchomości. Według ich prognoz te same czynniki będą determinowały wzrost branży w tym roku. Przypomnijmy, że najszybszy wzrost wartości finansowania w 2011 r. odnotowano w kategorii pojazdów ciężarowych (wzrost o 44 proc., do ponad 7 mld zł) oraz maszyn i urządzeń (wzrost o 26,5 proc, do 10,8 mld zł). To efekty m.in. poprawiającej się kondycji firm transportowych, niskiej bazy z lat 2007 – 2008 (od 2009 r. rynek leasingu systematycznie rośnie), realizacji projektów infrastrukturalnych z wykorzystaniem funduszy unijnych, a  także licznych inwestycji związanych z mistrzostwami Euro 2012.