Ministerstwo Sprawiedliwości razem z Ministerstwem Finansów przygotowują nowelizację wielu przepisów, która umożliwi osobom zakładającym działalność gospodarczą załatwienie właściwie wszystkich niezbędnych formalności za pośrednictwem Internetu.

– Jedno okienko dla wszystkich. Pracujemy nad kompleksową reformą zasady jednego okienka – potwierdza w rozmowie z „Rz" Grzegorz Wałejko, wiceminister sprawiedliwości. – Chcemy objąć tym trybem wszystkie podmioty, które podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym – zapowiada.

Pozorne ułatwienia

Obecnie niemożność skorzystania z zasady jednego okienka najbardziej uwidacznia się w razie zakładania spółki z o.o. w trybie 24-godzinnym. Co prawda rejestracji w KRS można dokonać przez specjalny formularz zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, ale aby załatwić dodatkowe formalności, przedsiębiorcy muszą udać się do ZUS, GUS oraz urzędu skarbowego.

– Oszczędność czasu podczas dopełniania formalności jest zatem pozorna – zwraca uwagę Agata Adamczyk, radca prawny z Krakowa.

Wkrótce utrudnienia mają zniknąć. W myśl przygotowywanych rozwiązań znacznie ograniczony zostanie zakres obowiązków związanych ze zgłaszaniem danych do GUS, urzędu skarbowego i ZUS. Po wpisie w KRS zgłoszone dane będą automatycznie przekazywane do systemów informatycznych GUS i MF, co umożliwi automatyczne nadanie podmiotowi numerów NIP i Regon.

Sam obowiązek zgłoszeniowy zostanie ograniczony do tzw. danych uzupełniających. Resort wskazuje, że chodzi tu o np. dane kontaktowe, numer rachunku bankowego czy dane biura rachunkowego.

Jak tłumaczy Grzegorz Wałejko, w związku z tym, że nie wszystkie te dane w chwili rejestracji są przedsiębiorcy znane, realizacja tego obowiązku będzie następowała już po wpisie do KRS i uzyskaniu niezbędnych numerów identyfikacyjnych.

Ministerstwo chce pozostawić przedsiębiorcom wybór. Będą mogli dostarczać dokument zgłoszeniowy osobiście, pocztą, drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem sądu rejestrowego. W zamian przedsiębiorcy zyskają możliwość faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej już w chwili wpisu w KRS.

Prawo wyboru

Bez wielkiego entuzjazmu do projektowanych rozwiązań podchodzą przedstawiciele przedsiębiorców. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej projektowane zmiany nie wpłyną znacząco na liczbę rejestracji spółek przez Internet – kto chce to zrobić, ten zrobi.

– Wydaje się, że nie będzie to zjawisko masowe, ponieważ przedstawienie sądowi dodatkowych danych będzie wymagało podjęcia określonych czynności jeszcze przed wypełnieniem formularza rejestracyjnego – zauważa Jacek Czech, zastępca sekretarza generalnego KIG. – Pocieszające jest natomiast to, że propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości nie idzie w kierunku obowiązku, ale daje przedsiębiorcom alternatywę: albo – jak dotychczas – w pozostałych urzędach załatwiają sprawy rejestrowe samodzielnie, albo robią to za pośrednictwem sądu – ocenia.

Zmiany za rok

Według programu pracy rządu założenia do projektu zmian w prawie mają być gotowe w trzecim kwartale tego roku. Konieczne są zmiany nie tylko w ustawie o KRS, ale także w kodeksie postępowania cywilnego, ustawach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, o statystyce publicznej, a także o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wejście w życie zmian przewiduje się na 2013 r.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.adamski@rp.pl