- Zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy pracuje od poniedziałku do soboty. Zgodnie z harmonogramem z soboty na niedzielę z 24 na 25 marca br., kiedy przypada zmiana czasu zimowego na letni, ma zaplanowaną zmianę od 20 do 6.

W tym dniu chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy mamy odjąć mu dziesięć godzin urlopowych, czy dziewięć?

– pyta czytelnik.

Zgodnie z ogólnymi zasadami urlopu wypoczynkowego udziela się na dni i godziny pracy. Oznacza to, że jego wymiar godzinowy powinien być taki jak godzinowy wymiar zaplanowanych na dany dzień obowiązków.

Przykład

Zatrudniony w równoważnym systemie ma na konkretny dzień ustaloną pracę od 6 do 18.

Jeśli w tym dniu chciałby skorzystać z urlopu wypoczynkowego, z puli urlopowej szef ściągnie mu 12 godzin. Tyle bowiem miał zaplanowanej pracy na ten dzień.

Niezmienne zasady

Ponadto wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, służący do rozliczenia aktywności, obniża się o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności. Przy urlopie wypoczynkowym oznacza to, że należy go obniżyć o tyle godzin, ile pracownik w danym dniu miał zaplanowanych zadań.

Przykład

Zatrudniony w równoważnym systemie, z dopuszczalnym wydłużeniem pracy do 12 godzin na dobę, na jeden tydzień marca 2012  miał taki grafik:

- poniedziałek  8 –18,

- wtorek  8 –12,

- środa – wolne,

- czwartek 12 – 20,

- piątek  12 –16,

- sobota – wolne,

- niedziela – wolne.

W tym tygodniu pracownik wybrał się na urlop wypoczynkowy. Zatem jego czas pracy trzeba obniżyć o 26 godzin, bo tyle czasu pracownik miał zaplanowane do przepracowania w okresie, w którym korzystał z wypoczynku.

Wiosenna zmiana

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nie zmieniają się też, gdy zmienia się czas z zimowego na letni. Trzeba jedynie pamiętać, że liczba przepracowanych czy zaplanowanych do wykonania godzin w nocy z soboty na niedzielę będzie, co do zasady, mniejsza o jedną, niż wynika z zegarowego startu i zakończenia pracy.

Przykład

Z soboty na niedzielę z 24 na 25 marca br. podwładny ma zaplanowane obowiązki od 20 do 6. Według godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy wynika, że ma na tej zmianie do przepracowania dziesięć godzin.

Ponieważ  w tę noc czas zimowy zmienia się na letni, a co za tym idzie o godz. 2 zegary przestawia się na 3, podwładny faktycznie przepracuje dziewięć godzin.

Skoro szef udziela urlopu na dni i godziny pracy, to uwzględnia się tyle godzin, ile podwładny miał istotnie do przepracowania. W noc, która obejmuje zmianę czasu z zimowego na letni, pracownik będzie miał o jedną godzinę pracy mniej.

Dzięki temu liczba godzin udzielonego na tę zmianę urlopu wypoczynkowego musi odpowiadać liczbie przewidzianych godzin i dlatego będzie także niższa.

Przykład

Z soboty na niedzielę z 24 na 25 marca br. podwładny ma zaplanowaną pracę od 20 do 6. Na tej zmianie pracownik ma do przepracowania dziewięć godzin.

Jeśli zechce wtedy skorzystać z urlopu udzielonego na tę noc, szef powinien mu go udzielić na dziewięć godzin, czyli tyle, ile pracownik przepracowałby, gdyby w tym dniu nie korzystał z wolnego.