Ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych
za rażące naruszenie prawa wzbudzała – jeszcze na etapie prac nad nią – wiele nadziei i obaw. Obywatele liczyli na to, że dzięki niej urzędnicy nie będą bezkarnie im szkodzić i łamać ich praw.
Urzędnicy zaś obawiali się, że z chwilą wejścia w życie nowych przepisów nawet niewielki, nieumyślny błąd może kosztować ich utratę rocznej pensji. Natomiast podmioty odpowiedzialne za szkody wyrządzone obywatelom przez niezgodne z prawem zachowania urzędników oczekiwały od ustawy usprawnienia procesu odzyskiwania odszkodowań wypłaconych za swoich „podopiecznych”.
Czy tak się stanie, pokażą czas i praktyka. Nowe przepisy obowiązują bowiem dopiero od 17 maja 2011 r. Określają one nową, nieznaną dotąd, procedurę dochodzenia roszczeń na rzecz Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.
Czytelnicy dowiedzą się z niniejszej publikacji m.in., jak sporządzić pisma procesowe w postępowaniu wyjaśniającym oraz sądowym, aby miały szansę odnieść zamierzony skutek prawny. Wyjaśniamy też, kto i kiedy będzie ponosił odpowiedzialność oraz jak wygląda procedura przy dochodzeniu roszczeń. Urzędnicy zaś dowiedzą się, jak się bronić przed ponoszeniem odpowiedzialności. To tylko część zagadnień. Aby je lepiej zrozumieć, przedstawiamy liczne przykłady, schematy i przydatne w praktyce wzory pism.