- Jak udzielać przerw na karmienie? Czy można je łączyć w jedną i czy zgodzić się na zakończenie dniówki po skróceniu o dwie łączne przerwy? Jeśli pracownica pracuje w równoważnym systemie czasu pracy (w jednym dniu pracuje 4 godz., w innym 6, a jeszcze w innym 10), to jaki wymiar przerw będzie jej przysługiwał?
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu pracy (art.187 k.p.). Gdy karmi więcej niż jedno dziecko, przysługują jej dwie przerwy, każda po 45 minut. Ale dotyczy to tych pracownic, które pracują więcej niż sześć godzin dziennie.
Gdy dzień pracy trwa od czterech do sześciu godzin, kobieta ma prawo do jednej przerwy, 30- lub 45-minutowej. Na taką przerwę nie ma co liczyć osoba, która pracuje mniej niż cztery godziny dziennie. Wynika z tego, że karmiącej mamie pracującej w równoważnym systemie czasu pracy w dni, w które pracuje cztery i sześć godzin, przysługuje jedna przerwa na karmienie, a w dni, w które pracuje dziesięć godzin – dwie przerwy. Na wniosek matki pracodawca ma obowiązek udzielić przerw przypadających w jednym dniu łącznie.
W praktyce zamiast przerw przypada-jących w ciągu dnia roboczego zatrudniona najczęściej łączy je w jedną i rozpoczyna pracę później lub wcześniej ją kończy. Pewne jest, że nie może korzystać z przerw na karmienie, sumując ich czas np. w skali tygodnia. Ze względu na cel takiej przerwy skrócenie czasu pracy może bowiem następować tylko w ramach jednej dniówki roboczej.
Przerwy na karmienie piersią podlegają wliczeniu do czasu pracy, co oznacza, że czas przerwy traktowany jest jak czas przepracowany, a pracownicy przysługuje wynagrodzenie w takiej samej wysokości, w jakiej uzyskałaby je, gdyby w tym czasie pracowała. Formalnie kodeks pracy nie zakazuje stosowania równoważnego systemu czasu pracy do pracownic karmiących dziecko piersią.
Trzeba jednak pamiętać, że dobowy wymiar czasu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem, które nie ukończyło 4 roku życia, nie może bez jego zgody przekraczać ośmiu godzin. Jeżeli zatem pracodawca nie uzyska zgody pracownicy na wykonywanie pracy w przedłużonym dobowym wymiarze, ma obowiązek zmniejszyć go do ośmiu godzin.