Takie zmiany przewiduje obowiązująca od poniedziałku nowa ustawa – Prawo probiercze.
Jej rolą jest m.in. zmniejszenie biurokracji w branży złotniczo-jubilerskiej. W tym celu upraszcza funkcjonowanie administracji probierczej i dokładnie rozdziela kompetencje między jej organy. Tworzą ją Główny Urząd Miar i okręgowe urzędy probiercze. Zlikwidowane zostaną natomiast urzędy obwodowe.
Nowością jest to, że punkty probiercze będą mogły powstawać u przedsiębiorców wprowadzających do obrotu wyroby z metali szlachetnych. Teraz można je cechować tylko w państwowych urzędach.
By taki punkt mógł powstać, zainteresowany będzie musiał wystąpić do prezesa Głównego Urzędu Miar
i zapewnić właściwe warunki techniczne oraz organizacyjne. Nadzór nad punktem sprawować ma dyrektor okręgowego urzędu probierczego. W rezultacie mniej będzie kosztował transport, ubezpieczenia i przetrzymywanie wyrobów w urzędach probierczych, do których nie będą już musiały być one przewożone.
Nowe przepisy przewidują, że drobne wyroby z metali szlachetnych będą sygnowane znakami imiennymi.
Nie nakładają natomiast obowiązku oznaczania cechą probierczą półfabrykatów z metali szlachetnych przeznaczonych do celów dentystycznych, a także aparatury i narzędzi stosowanych do celów naukowych i przemysłowych oraz monet kolekcjonerskich sprzedawanych przez NBP.
Do spraw wszczętych, ale niezakończonych przed wejściem w życie tej ustawy stosuje się stare przepisy.
podstawa prawna:
- ustawa z 1 kwietnia 2011 r. – Prawo probiercze (DzU nr 92, poz. 529)
Zobacz także serwis:
»
»
»