Poniedziałkowa konferencja dla dziennikarzy poprzedziła konferencję w sprawie priorytetów ochrony własności intelektualnej, która odbędzie się w Krakowie 7 - 9 września 2011 r.

To na niej przedstawiciele Komisji Europejskiej, urzędów i organizacji oraz świata nauki mają dyskutować o tym, jak zmienić przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 1383 z 22 lipca 2003 r., które dotyczą działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej.

A jest nad czym debatować. Jak powiedział dziennikarzom Tomasz Michalak, dyrektor Departamentu Polityki Celnej w Ministerstwie Finansów, wśród zmian wymagających przedyskutowania jest kwestia Internetu (czy i jak go kontrolować), małych przesyłek pocztowych, importu równoległego, stosowania procedur uproszczonych z myślą o szybszym niszczeniu podróbek oraz kontroli towarów w tranzycie i jej zakresu.

Polska nie jest jedynym krajem, który ma kłopot z podróbkami towarów markowych. Według Jacka Kapicy, szefa Służby Celnej, nasz kraj jest w dziesiątce państw, które mają najwięcej zatrzymań takich towarów z Dalekiego Wschodu. W grę wchodzi głównie ruch lotniczy i kontenerowy. Wśród podróbek dominują papierosy i farmaceutyki, a ostatnio pojawiły się już nawet buty ze znakiem Euro 2012.

Jak twierdzą przedstawiciele MF, zmorą w Polsce stają się małe paczki, a zwłaszcza blistry leków ukryte w przesyłkach.

Reklama
Reklama

Zobacz serwisy:

Znaki, wzory, patenty » Znaki towarowe

Mundurowi » Służba celna