- Wybudowałam budynek o charakterze mieszkalno-usługowym. Część usługowa została już odebrana, mieszkalna długo jeszcze nie będzie gotowa. Czy są przepisy, które zmuszają mnie do zakończenia budowy w określonym terminie?

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może taki termin wskazać, ale tylko w decyzji zezwalającej na podjęcie użytkowania przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych. Uprawnienia w tym zakresie wynikają z art. 59 ust. 3 prawa budowlanego.

Przepis ten mówi, że jeżeli właściwy organ stwierdzi, że obiekt budowlany spełnia warunki określone w ust. 1, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem, w wydanym pozwoleniu na użytkowanie może określić termin wykonania tych robót.

Jeśli decyzja takich ustaleń nie zawiera, wszystko zależy od samego inwestora, kiedy zechce to zrobić. Trzeba tylko pamiętać o zawiadomieniu o zakończeniu wszystkich robót i całej budowy, do czego zobowiązuje art. 59 ust. 4. Konkretnie mówi on, że inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ o zakończeniu robót budowlanych prowadzonych, po przystąpieniu do użytkowania obiektu budowlanego, na podstawie pozwolenia na użytkowanie.

Prawo budowlane przewiduje jedynie nieprzekraczalny termin rozpoczęcia budowy na podstawie uzyskanego pozwolenia na budowę. Od chwili uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę nie może minąć więcej niż trzy lata do rozpoczęcia robót budowlanych. Po tym okresie, jeżeli nie rozpoczęto budowy, potrzebne będzie nowe pozwolenie. Zmiana w przepisach nastąpiła od 23 sierpnia 2008.

Warto zwrócić uwagę na przepis art. 57 ust. 7 prawa budowlanego. Dotyczy on karania za przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów, grozi za to kara 10 tys. zł (w wypadku budynku jednorodzinnego).

Zobacz serwisy:

» Dobra Firma » Firma » Nieruchomości

» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Prawo budowlane » Pozwolenie na budowę i użytkowanie