To skutek wejścia w życie 13 sierpnia czterech rozporządzeń ministra finansów z 13 lipca.
Nowe przepisy przewidują m.in. zakaz przekraczania przez domy maklerskie zaangażowań wobec banków krajowych, zagranicznych, instytucji kredytowych oraz podmiotów powiązanych składających się z powyższych firm 25 proc. funduszy własnych lub 150 mln euro. Zakaz dotyczy wyższej w tych kwot.
Zmiany eliminują też m.in. problem utrzymywania przez domy maklerskie prowadzące tę samą działalność różnych wysokości kapitałów założycielskich i w konsekwencji różnych wymagań co do poziomu kapitałów nadzorowanych.
Dotychczas 40 proc. podmiotów tego typu zarejestrowanych przed 1999 r. nie mogło określić kursu euro, jaki powinien być stosowany dla wyrażenia kapitału założycielskiego. Wynikało to z faktu, że NBP ogłasza średni kurs euro dopiero od 1999 r., a zgodnie z dotychczasowymi przepisami do obliczenia kapitału nadzorowanego trzeba było wykorzystać średni kurs z dnia poprzedzającego złożenie wniosku o rejestrację.
Regulacje są podyktowane koniecznością realizacji postanowień unijnych dyrektyw (2006/48/WE i 2006/48/WE). Ministerstwo Finansów zaznaczyło, że domy maklerskie już przed wejściem w życie rozporządzeń przygotowały się do spełnienia wymogów przez nie ustanawianych. Zmiany nie powinny się więc przełożyć na znaczny wzrost kosztów prowadzenia działalności tych firm.
podstawa prawna: cztery rozporządzenia ministra finansów z 13 lipca 2011 r. DzU nr 156, poz. 927 – 930
Czytaj też:
Zapraszamy do serwisu: