Sejm przyjął ustawę o czasie pracy kierowców oraz ustawę o transporcie drogowym. Przegłosowane przepisy wprowadzają nowy formularz zaświadczenia o czasie pracy kierowców. Przedsiębiorca zajmujący się przewozami drogowymi odnotuje w nim trzy dodatkowe okoliczności, w których jego podwładny nie prowadził pojazdu: gdy kierowca miał czas wolny od pracy lub odpoczywał, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu, pozostawał w gotowości do wykonywania pracy.

Teraz natomiast przedsiębiorca na podstawie ustawy o czasie pracy kierowców wskazuje w zaświadczeniu, że kierowca przebywał na zwolnieniu lekarskim, na urlopie wypoczynkowym lub prowadził inny pojazd.

Zaświadczenia o czasie pracy są potrzebne prowadzącemu podczas kontroli pojazdu. Na żądanie funkcjonariuszy służb kontrolnych musi on pokazać wykresówki za bieżący dzień i poprzednie 28 dni – jeżeli pojazd jest wyposażony w tachograf analogowy, lub wydruki i kartę kierowcy – jeżeli jest wyposażony w tachograf cyfrowy.

Tachograf jest urządzeniem pomiarowym łączącym funkcje prędkościomierza i zegara. Na podstawie tych danych funkcjonariusz ustala, czy kierowca przestrzega przepisów o czasie prowadzenia pojazdu.

 

 

Czytaj też:

 

Zobacz więcej:

Dobra Firma » Kadry i płace » Czas pracy » Kierowcy