Małżonkom nie uda się prowadzić dwóch różnych działalności pod wspólną firmą. Nie wystarczy to, że oboje chcą sprzedawać towary i usługi przez Internet.

Prawdą jest, że osoby, które chcą prowadzić działalność gospodarczą, muszą zdecydować m.in. o formie, w jakiej będą to robiły. Jeśli działalność ma prowadzić tylko jedna osoba, najprościej będzie wpisać się do gminnej ewidencji.

Gdy mają ją prowadzić co najmniej dwie osoby, w grę wchodzi spółka. Wybór jest całkiem spory, od najprostszej spółki cywilnej po spółki handlowe, np. jawna. Ale uwaga! Spółka jest możliwa wtedy, gdy dwie osoby prowadzą taką samą lub zbliżoną działalność gospodarczą i zmierzają do osiągnięcia wspólnego celu.

Nie da się założyć wspólnej spółki, gdy np. mąż handluje określonymi towarami (np. sprzętem elektrycznym), a żona świadczy usługi (np. projektowania i wystroju wnętrz). I nieważne jest to, że oboje chcą rozwijać prowadzoną działalność poprzez Internet. Inna sytuacja byłaby wtedy, gdyby np. mąż handlował oświetleniem a żona świadczyła usługi związane z aranżacją oświetlenia.

W takim wypadku można by próbować te działalności połączyć w ramach jednej firmy i zastanawiać się, czy lepsza byłaby spółka cywilna, czy jawna. Ponieważ z pytania nie wynika, jakie działalności chcą prowadzić małżonkowie, trudno jednoznacznie wskazać, czy mieliby taką możliwość.

Na marginesie wspomnę tylko, że z kodeksu cywilnego wynika, że przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ten cel gospodarczy musi być określony w umowie. Dodatkowo spółka cywilna nie posiada firmy, bo nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są jedynie jej wspólnicy.

Jeśli chodzi o spółkę jawną, to jest nią taka, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Firma ta powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko czy firmę (nazwę) jednego lub kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.j.”

W przypadku spółki cywilnej w umowie określany byłby cel gospodarczy. Przy spółce jawnej umowa powinna określać przedmiot działalności spółki.

Trudno wyobrazić sobie, aby małżonkowie byli zainteresowani prowadzeniem różnych działalności pod wspólną nazwą. To dlatego że nazwa indywidualizuje przedsiębiorcę. Najlepiej, jeśli kojarzy się z rodzajem prowadzonej działalności, bo wtedy łatwiej o zidentyfikowanie przedsiębiorcy.

Poza tym przepisy kodeksu cywilnego wyraźnie mówią, że „firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku”.

Dodatkowo zastrzegają, że firma nie może wprowadzać w błąd, zwłaszcza co do przedmiotu działalności. Jeśli więc zakres działalności jest różny, to raczej nie da się jej prowadzić pod wspólną firmą. Byłoby to sprzeczne z przepisami.

Czytaj też:

Zobacz więcej:

» Firma » Zakładanie firmy » Nazwa

» Firma » Zakładanie firmy » Zakładamy spółkę

» Firma » Firma małżonków

Zobacz poradnik

»

Poradniki firmowe

»

Jak założyć małą firmę