W tym jednak przypadku należy pamiętać, że działalność gospodarcza w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną i wymaga uzyskania wpisu w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Działalnością regulowaną nie jest jednak stałe pośredniczenie przez agentów turystycznych w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających wpis do rejestru lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju.

Wpis do ewidencji

Rejestr organizatorów turystyki i pośredników turystycznych prowadzi marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. To do niego przedsiębiorca składa wniosek o wpis. We wniosku tym podaje poza swoją firmą, siedzibą i adresem (a w przypadku osób fizycznych – adresem zamieszkania) również NIP.

Określa również przedmiot działalności i zasięg terytorialny (obszar kraju, kraje europejskie lub pozaeuropejskie). Musi też wskazać główne miejsce wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru oraz oddziałów, a także imiona i nazwiska osób upoważnionych do kierowania działalnością przedsiębiorcy oraz działalnością jego oddziałów.

Do wniosku trzeba dołączyć oryginał umowy gwarancji bankowej ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia. Konieczne jest również złożenie oświadczenia o treści:

„Oświadczam, że:

1. dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych są kompletne i zgodne z prawdą,

2. znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, określone w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych”.

Oświadczenie powinno oczywiście zawierać dodatkowo firmę przedsiębiorcy oraz jego siedzibę i adres, oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia, a także podpis osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

Trzeba spełnić warunki

Ustawa o usługach turystycznych

stawia konkretne wymagania przedsiębiorcom, którzy chcą wykonywać działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych. Zgodnie z nią taki przedsiębiorca obowiązany jest zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności, określone świadczenia. Chodzi o pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej, w przypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu.

Przepisy zobowiązują przedsiębiorcę również do zapewnienia klientom zwrotu wpłat wniesionych jako zapłata za imprezę turystyczną w przypadku, gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu, wyjazd lub wycieczka nie zostaną zrealizowane.

Te same zasady, czyli zwrot pieniędzy w odpowiedniej części, dotyczą również przypadku, gdy niezrealizowana zostanie tylko część wyjazdu lub wycieczki z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika.

Obowiązki te przedsiębiorca realizuje w określony sposób. Robi to przez:

• zawarcie umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, lub

• zawarcie umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, lub

• przyjmowanie wpłat klientów wyłącznie na rachunek powierniczy, jeżeli wykonuje usługi turystyczne wyłącznie na terenie kraju i złoży marszałkowi województwa oświadczenie o przyjmowaniu wpłat na rachunek powierniczy.

Z kolei przedsiębiorca, który działa jako agent turystyczny, jest obowiązany – poza wykonywaniem działalności tylko na rzecz organizatorów turystyki wpisanych do rejestru – wykazywać jednoznacznie, w umowie zawieranej z klientem, właściwego organizatora turystyki, którego reprezentuje. Musi też działać na podstawie ważnej umowy agencyjnej.

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz cały poradnik:

» Jak założyć małą firmę

Pomysły na własny biznes:

 

Więcej ciekawych pomysłów na biznes w serwisie:

» Firma » Zakładanie firmy » Pomysł na biznes

Zobacz więcej poradników firmowych:

Dobra Firma » Firma » Poradniki firmowe