Nadużycia finansowe i korupcja związane z funduszami UE na szczeblu krajowym mogą przybierać różną formę. Przestępcy w nielegalny sposób uzyskują pieniądze na projekty w zakresie rolnictwa, badań, edukacji bądź infrastruktury. Mogą też starać się wpływać na urzędników publicznych i korumpować ich. Komisja chce z tym walczyć.
Planuje wzmocnić procedury, by ułatwić prokuraturom i sędziom w całej Unii walkę z przestępcami poprzez zintensyfikowanie wymiany informacji między: policją, Służbą Celną, organami podatkowymi i sądowymi. Planuje też wystosować nowy wniosek w sprawie wzajemnej pomocy administracyjnej w celu ochrony interesów finansowych UE. Na tym nie koniec.
W przyjętym wczoraj dokumencie politycznym określa szereg środków umożliwiających prokuratorom i sędziom w całej Unii prowadzenie skuteczniejszej walki z nadużyciami finansowymi godzącymi w interesy finansowe UE. Co planuje? Wyjaśnić definicje przestępstw, takich jak sprzeniewierzenie środków finansowych czy nadużycie władzy, a także zwiększyć uprawnienia Europejskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych i Eurojustu (unijny organ do spraw współpracy sądowej). Unia rozważa również możliwość stosowania przez specjalną Prokuraturę Europejską wspólnych przepisów dotyczących nadużyć finansowych i innych przestępstw związanych z unijnymi funduszami.
Dzisiejsze instrumenty wykrywania przypadków niewłaściwego wykorzystania unijnych funduszy i zapobiegania im są czasem nieodpowiednie i niewystarczające. Sądy i prokuratury państw członkowskich napotykają wiele przeszkód uniemożliwiających skuteczną ochronę unijnych pieniędzy. Winne są temu różnice w przepisach dotyczących procedur, czynów przestępnych i kar, które wpływają niekorzystnie na transgraniczne dochodzenia w sprawach zwalczania nadużyć finansowych i ściganie takich przestępstw.
Na dowód przytaczane są statystyki. Od 2000 r. z łącznej liczby 647 spraw prowadzonych przez OLAF (Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych) 93 zostały oddalone przez krajowe służby ścigania bez podania konkretnej przyczyny, 178 spraw umorzono zaś ze względów uznaniowych.
Zobacz serwisy:
Dotacje » Dotacje unijne dla firm
Kontrola podatkowa i skarbowa » Przestępstwa i wykroczenia skarbowe