Tyle że szef nie może zmusić nikogo do wzięcia wolnego. Stanowi tak art. 174 kodeksu pracy, zgodnie z którym może udzielić urlopu bezpłatnego tylko na pisemny wniosek pracownika.
W przeszłości zdarzało się już niejednokrotnie, że firma chciała wysłać załogę na urlop bezpłatny, by w ten sposób przeczekać trudny okres. Sprawy takie często trafiały do sądów, które stworzyły linię orzeczniczą, jak traktować takie sytuacje. Zgodnie z orzeczeniami udzielenie urlopu bezpłatnego bez wniosku pracownika i z inicjatywy pracodawcy jest bezskuteczne. Tak wynika np. z wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 15 października 1996 r. (sygn. III AUa 34/96).
Pracodawca może sugerować, podpowiadać, przekonywać załogę do skorzystania z bezpłatnej przerwy w świadczeniu pracy, ale nie może nikogo do niej zmusić. Oczywiście, gdy pracownik znajdzie inne zajęcie czy zatrudnienie, może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego na czas, jaki uzna za właściwy. Jeśli ma on być dłuższy niż trzy miesiące, strony mogą zastrzec możliwość odwołania pracownika z ważnych przyczyn.
Dopuszczalne jest także szukanie przez pracodawcę zatrudnienia dla swoich pracowników w sytuacji, gdy sam nie ma możliwości wykorzystania ich w swoim zakładzie. Jeśli znajdzie dla nich zajęcie gdzie indziej, powinien zaproponować udzielenie urlopu bezpłatnego na czas pracy dla innego pracodawcy. Obaj pracodawcy powinni podpisać porozumienie, w którym określą czas urlopu bezpłatnego.
Jeśli pracownik zgodzi się na piśmie na takie rozwiązanie, to firma udzieli mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy w czasie określonym w porozumieniu. Pracownik będzie pozostawał w dwóch stosunkach pracy, z tym że stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą będzie zawieszony.
Okres urlopu bezpłatnego w firmie, z którą podpisano porozumienie, będzie się wliczać do stażu, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Trzeba jednak pamiętać, że warunki pracy i wynagrodzenia u nowego, „zastępczego" pracodawcy mogą się niekorzystnie różnić od tych, które zapewniał pracodawca wysyłający na urlop bezpłatny.
Czytaj też:
Zobacz więcej:
Dobra Firma » Kadry i płace » Urlopy » Urlop bezpłatny
Przeczytaj również: