Więcej staranności to mniej kar dla biznesu - odpowiedzialność podmiotów zbiorowych komentuje Jerzy Kowalski

Procedowany właśnie w Sejmie projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przewiduje grube miliony złotych kary dla firmy za przestępstwo popełnione na przykład przez menedżera przedsiębiorstwa, jej prezesa, członków zarządu, a nawet właściciela.

Publikacja: 01.03.2019 02:00

Więcej staranności to mniej kar dla biznesu - odpowiedzialność podmiotów zbiorowych komentuje Jerzy Kowalski

Foto: Fotolia.com

Warto będzie takich niebezpieczeństw uniknąć. Ale jak? Co można zrobić już dziś, czyli jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, by pracować bezpiecznie, bez istotnych zagrożeń dla firmy i jej pracowników – można spytać. W sumie rozwiązanie jest proste. Oczywiście, przydadzą się jak zwykle prawnicy. Mogą być zarówno wewnętrzni, jak i firmowi. Przede wszystkim ich zadaniem jest stworzenie kultury organizacyjnej biznesu, jeśli jeszcze tego nie zrobiono albo dostosowanie jej do nowych warunków funkcjonowania we wprowadzanym właśnie świeżym otoczeniu prawnym. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Celem działań prawników i kadry zarządzającej powinno być zminimalizowanie ryzyka poniesienia sankcji prawnych, strat finansowych lub utraty dobrej reputacji, czyli w gruncie rzeczy wiarygodności dla klientów, kontrahentów, akcjonariuszy, inwestorów i opinii publicznej. W realizacji tego zadania przydatne będzie stworzenie silnego i aktywnego działu Compliance, którego istotną cechą stanie się niezależność od ośrodka władzy w firmie. Warto to zrobić.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku