Jednym z narzędzi mających ułatwić finansowanie międzynarodowych transakcji jest rządowy program wspierania eksportu. Na jego podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego udziela zagranicznym importerom kredytów finansujących zakup polskich towarów lub usług. Chodzi o umożliwienie realizacji transakcji, które w przeciwnym wypadku byłyby trudne do przeprowadzenia.

Zagranicznemu kontrahentowi np. brakuje środków własnych na dokonanie zapłaty, a polski eksporter nie jest w stanie udzielić mu długiego kredytu kupieckiego. Wykorzystując ten instrument, zagraniczny partner zaciąga kredyt w BGK (bezpośrednio lub poprzez swój bank) i spłaca go zgodnie z harmonogramem.

Natomiast polski eksporter uzyskuje środki od razu po tym, jak po swojej stronie prawidłowo zrealizuje kontrakt. Program zakłada finansowanie krótko-, średnio- i długoterminowe.

Finansowanie krótkoterminowe obejmuje:

- kredyt dla nabywcy udzielany poprzez bank importera,

- kredyt dla nabywcy udzielany bezpośrednio przez BGK (w trakcie przygotowania).

Natomiast finansowanie krótkoterminowe obejmuje:

- postfinansowanie akredytyw dokumentowych,

- dyskontowanie należności z akredytyw dokumentowych.

Te ostanie produkty mogą być stosowane wyłącznie dla akredytyw otwartych przez banki mające swoją siedzibę w tzw. krajach ryzyka nierynkowego (m.in. Albania, Angola, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Dominikana, Ekwador, Gambia, Gruzja, Irak, Iran, Kazachstan, Kuba, Macedonia, Mołdowa, Nigeria, Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Ukraina, Wenezuela, Zambia).

Należy zaznaczyć, że każdy taki kredyt musi być ubezpieczony w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (o ubezpieczenie występuje BGK).

Jakie są zalety tego programu? Na pewno można wskazać:

- uzupełnienie oferty handlowej eksportera o element finansowania, a tym samym jej uatrakcyjnienie,

- możliwość realizacji transakcji na rynkach uznawanych za ryzykowne,

- przeniesienie ryzyka braku zapłaty na BGK i KUKE,

- otrzymanie płatności za towar lub usługę wkrótce po zrealizowaniu kontraktu (oderwanie od terminów spłaty kredytu przez importera),

- możliwość zaproponowania importerowi dłuższych terminów płatności,

- poprawę płynności firmy.

Drugim instrumentem realizowanym przez BGK jest program DOKE. To system polegający na udzielaniu z budżetu państwa dopłat do oprocentowania konkretnego kredytu eksportowego o stałej stopie procentowej, udzielonego przez bank krajowy, zagraniczny lub międzynarodową instytucję finansową.

Dopłaty realizowane są w ramach wzajemnych rozliczeń między BGK a bankiem udzielającym kredytu. Podstawę prawną programu stanowi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BF3CC5D551884A18C2079B0D517C410C?id=162009]ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych (DzU z 2001 r. nr 73, poz. 762 ze zm.)[/link].

[ramka][b]Z polisą bezpieczniej[/b]

Jedną z form wsparcia polskich eksporterów jest udostępnianie im instrumentów ubezpieczeniowych. Instytucją mającą w tym zakresie szczególne uprawnienia jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=14AE46EC6A9BF4E380121F5BBA985B12?id=161787]Ustawa o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych (DzU z 2001 r. nr 59, poz. 609 ze zm.)[/link] uprawnia ją do oferowania ubezpieczeń, których często nie ma w ofercie prywatnych firm ubezpieczeniowych.

W szczególności chodzi tu o ubezpieczenia transakcji zawieranych na rynkach tzw. podwyższonego ryzyka. Z propozycjami KUKE w tym zakresie można się zapoznać na stronie [link=http://www.kuke.com.pl]www.kuke.com.pl[/link]. [/ramka]

[ramka]Czytaj także: [link=http://www.rp.pl/artykul/591806.html]Firma eksportuje z pomocą państwa[/link][/ramka]