W niektórych sytuacjach jest to możliwe. Dotyczy to pozwoleń wydanych przed 30 lipca 2005 r. Chodzi przy tym wyłącznie o te na szczególne korzystanie z wód (ale inne niż pozwolenia wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód do celów rybackich).

Ponieważ pozwolenie na pobór wód należy do grupy decyzji na szczególne korzystanie z wód, może się okazać, że ten problem będzie dotyczył również firmy czytelniczki. Przed 2005 r. decyzje wydawane były na czas oznaczony, na ogół nie krótszy niż dziesięć lat, zdarzało się, że nawet na dłużej niż 20 lat.

I właśnie te, które miały być ważne ponad 20 lat, mogą wygasnąć wcześniej. Wynika to z nowelizacji prawa wodnego (DzU z 2005 r. nr 130, poz. 1087), z art. 11:

„Pozwolenia wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód inne niż określone w art. 205 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, wydane na okres dłuższy niż 20 lat, wygasają po upływie 20 lat od dnia, w którym decyzje o wydaniu pozwolenia wodnoprawnego stały się ostateczne.”

Jeżeli więc pozwolenie na pobór wód zostało wydane na więcej niż 20 lat, to i tak straci ważność po 20 latach. Wygaśnięcie pozwolenia i nieuzyskanie na czas nowego wiąże się m.in. z koniecznością ponoszenia opłat za wodę o 500 proc. wyższych oraz grozi karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Czytaj też artykuł Letnie kąpielisko zgłoś do końca grudnia