Rząd przyjął wczoraj (23 listopada) dwa projekty ustaw:
- o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców i
- o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
W miejsce ponad 220 różnych zaświadczeń, odpisów, wypisów przedsiębiorca i obywatel mogliby składać tylko stosowne oświadczenia (pod groźbą odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy).
Zatem zamiast przedstawiania różnorodnych zaświadczeń np. o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego czy składkami do ZUS, składalibyśmy tylko oświadczenie.
Zamiast zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz wypisów i odpisów danych z rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorca podawałby jedynie numery odpowiednich rejestrów, do których jest wpisany.
Jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, to od 1 lipca 2011 r. organy administracji nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Zniesiony byłby też obowiązek przedkładania zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Przedsiębiorca będzie jedynie składał oświadczenie o posiadanych numerach NIP oraz REGON lub będzie te numery wpisywał do składanego wniosku.
Ograniczona zostałaby liczba reglamentacji działalności gospodarczej, a więc koncesji, zezwoleń, rejestrów, licencji itp.
Obowiązek składania zaświadczeń o niekaralności zostałby zastąpiony oświadczeniem (ale zaświadczenia nadal składaliby kandydaci na sędziów, notariuszy, chodzi o sytuacje uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym).
Nie trzeba byłoby składać zaświadczeń o niekaralności, gdy organ administracji (np. minister sprawiedliwości) sam mógłby pozyskać potrzebne informacje.
Można byłoby również, zamiast jak obecnie oryginałów, przedkładać w urzędach kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (dyplomy, świadectwa ukończenia szkoły) oraz kopie odpisów aktów stanu cywilnego.
W razie uzasadnionego podejrzenia oświadczenia nieprawdy zainteresowany organ sam uzyskiwałby informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS.
- ustawy – Prawo o ruchu drogowym
Zniesiony zostałby obowiązek uzyskania zezwolenia na produkcję tablic rejestracyjnych, wystarczy wpis do rejestru działalności regulowanej.
- ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Sprzedaż napojów alkoholowych (do 4,5 proc.) w bufetach i wagonach restauracyjnych pociągów krajowych byłaby dozwolona. Badanie trzeźwości pracownika przeprowadzne byłoby na żądanie pracodawcy.
Wymóg zaopatrzenia każdego wydzielonego stoiska sprzedaży alkoholi w samoobsługowych placówkach handlowych (o powierzchni większej niż 200 m2) w kasę fiskalną byłby zniesiony.
- ustawy o lasach
Zniesiony zostałby obowiązek uzyskania zezwolenia na działalność dotyczącą wykonywania planu urządzania lasu.
- ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty - ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej
Skrócone zostałyby terminy:
- wpisu do rejestru działalności regulowanej do 7 dni (zamiast dotychczasowych 30 dni dla pielęgniarek i położnych i 50 dni dla lekarza), licząc od dnia złożenia wniosku,
- rozpoczęcia działalności do 14 dni, licząc od daty złożenia wniosku o wpis (zamiast dotychczasowych 40 dni dla pielęgniarek i położnych i 60 dni dla lekarza), po pisemnym zawiadomieniu organu dokonującego wpisu.
- ustawy o gospodarce nieruchomościami
Aktualizacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu byłaby dokonywana nie częściej niż raz na 3 lata (zamiast, jak obecnie, corocznie) - więcej na ten temat w artykule Opłaty za użytkowanie rosną bardzo szybko
- ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego
Uprawnienia do wykonywania tego zawodu miałby każdy, kto zda egzamin z wynikiem pozytywnym, uzyska świadectwo i złoży ślubowanie.
Zniesiony zostałby wymóg rozpoczęcia działalności dopiero po wpisaniu na listę tłumaczy przysięgłych. Taki wpis byłby dokonywany z urzędu w dniu wydania świadectwa.
- ustawy Prawo spółdzielcze
Wprowadzona zostałaby możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego.
Dopuszczone byłoby dziedziczenie udziałów w spółdzielni pracy oraz udział w walnym zgromadzeniu pełnomocnika (zamiast członka).
- ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
Zniesiony byłby obowiązek przedkładania przez rolnika lub jego domownika zaświadczenia z urzędu skarbowego o należnym podatku dochodowym od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
- prawa o notariacie
Notariusz miałby dodatkowo obowiązek przyjmowania na przechowanie informatycznych nośników danych (np. dyskietki, płyty CD/DVD).
- ustawy o komornikach sądowych i egzekucji
Można byłoby tworzyć, przetwarzać i archiwizować akta (w postępowaniu egzekucyjnym) w wersji elektronicznej (na równi z wersją papierową).
Obniżona zostałaby opłatę stała za poszukiwanie majątku dłużnika do 2 proc. (było 3 proc.) kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego oraz powiązano opłatę stałą ze skutecznością egzekucji.
- kodeksu spółek handlowych
Jednoosobowy przedsiębiorca mógłby przekształcać się w jednoosobową spółkę kapitałową (dotąd była to systemowa luka prawna).
Takiej spółce przysługiwałyby wszystkie prawa i obowiązki, jakie miał przedsiębiorca. Jednocześnie spółka przejęłaby zezwolenia, koncesje oraz ulgi przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem.
Taka sukcesja uniwersalna nie obejmowałaby praw i obowiązków wynikających z prawa podatkowego, nie miałaby również zastosowania do przejęcia przez przekształconą spółkę kapitałową uprawnień przysługujących osobie fizycznej jako płatnikowi.
Czytaj także:
Przedsiębiorcy założą spółkę w ciągu jednego dnia
Rejestracja spółki z o.o. w 24 godziny