Wprawdzie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/search.spr;jsessionid=A22AFA537E074A8B49B4813DEE39203E]ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.)[/link] budzi pewne wątpliwości, ale sądy, w tym Naczelny Sąd Administracyjny, interpretują ją restrykcyjnie.
W [b]uchwale z 30 października 2007 r. (II GPS 2/07) NSA[/b] określił konsekwencje nieprzestrzegania warunków sprzedaży napojów alkoholowych. Gdy doszło do złamania przez przedsiębiorcę zasad lub warunków sprzedaży alkoholu, zgodnie z uchwałą podjętą przez NSA powinien on zostać pozbawiony zezwolenia na sprzedaż jakiegokolwiek alkoholu w miejscu, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające cofnięcie zezwolenia.
Sąd uzasadnił to tak: przedsiębiorca, który sprzedawał np. piwo osobom nieletnim albo pozwalał na spożywanie tego napoju w miejscu sprzedaży, nie mając na to odpowiedniego zezwolenia, nie daje rękojmi, że nie będzie tak postępował w tym miejscu sprzedaży z innymi napojami alkoholowymi.
NSA zwrócił też uwagę, że cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu dotyczy wyłącznie miejsca, w którym doszło do nieprawidłowości. Jeśli więc przedsiębiorca prowadzi wiele punktów sprzedaży alkoholu, to naganne działanie nie jest podstawą do cofnięcia wszystkich zezwoleń, jeżeli błędy zostały stwierdzone w jednym lokalu.
Zezwolenie dotyczy bowiem konkretnego miejsca i nie ma związku z innymi punktami sprzedaży, nawet prowadzonymi przez ten sam podmiot. Jeżeli jednak okoliczności sprzedaży niepełnoletniemu lub np. pod zastaw nie były jasne, jest szansa, że przedsiębiorcy uda się wywinąć.
Trzeba bowiem ustalić, czy do takiej transakcji rzeczywiście doszło – stwierdził w innym [b]wyroku NSA (II GSK 624/08)[/b]. W tym konkretnym wypadku chodziło o ustalenie, czy miała miejsce sprzedaż czy wymuszenie.
Sprzedaż niepełnoletnim nie jest jedyną przyczyną, wskutek której można stracić zezwolenie. Może zostać ono cofnięte, gdy:
- przedsiębiorca nie przestrzega zasad sprzedaży i podawania alkoholu
– w szczególności osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw, a także trunków o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu podawanych w domach wypoczynkowych i ośrodkach szkoleniowych,
- przedsiębiorca nie przestrzega określonych w ustawie warunków sprzedaży trunków,
- powtarza się (co najmniej dwukrotnie) zakłócanie porządku publicznego związane ze sprzedażą alkoholu przez dany punkt,
- wprowadzane są do sprzedaży napoje pochodzące z nielegalnych źródeł,
- przedstawiono fałszywe dane w oświadczeniu o wartości sprzedaży alkoholu w roku poprzednim,
- osoba odpowiedzialna za działalność przedsiębiorcy popełniła przestępstwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,
- orzeczono, wobec przedsiębiorcy osoby fizycznej albo wobec osoby odpowiedzialnej za działalność przedsiębiorcy, zakaz prowadzenia działalności objętej zezwoleniem.
Przypominamy, że podmiot, któremu zezwolenie zostało odebrane, może się ponownie o nie ubiegać dopiero po upływie trzech lat od wydania decyzji o jego cofnięciu