Rząd przyjął nowelizację kodeksu pracy. Opracowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zmiana daje nowe uprawnienia ojcom, którzy skorzystają z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez adoptowane dziecko 12. miesiąca.

Takie rozwiązanie będzie dopuszczalne, jeśli postanowienie sądu o przysposobieniu uprawomocniło się, kiedy maluch skończył już rok. Nie może tylko mieć więcej niż siedem lat. Jeśli natomiast wobec dziecka została podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego, czas na wykorzystanie wolnego będzie dla opiekuna dłuższy – do dziesiątego roku życia dziecka.

Dziś ojciec adoptujący nie zawsze ma możliwość skorzystania ze swego uprawnienia, gdyż obowiązujące przepisy pozwalają mu wystąpić do pracodawcy o wolne, zanim dziecko skończy 12 miesięcy. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnego terminu w wypadku przysposobienia. W związku z tym w wykorzystaniu urlopu mężczyznom często przeszkadza zbyt wysoki wiek dziecka.

Na sprawę zwracały uwagę ośrodki adopcyjne. Rzecznik praw dziecka i rzecznik praw obywatelskich także wielokrotnie wskazywali, że postępowania o pozbawienie władzy rodzicielskiej rodziców biologicznych i procedury preadopcyjne są w naszym kraju niezwykle przewlekłe. Długo poszukuje się kandydatów na rodziców adopcyjnych i długo trwa sporządzanie o nich opinii. Wobec tego sądy wydają orzeczenia o przysposobieniu często po ukończeniu przez malucha roku. Rzecznik praw dziecka wskazywał, że istnieje konieczność wzmocnienia uprawnień opiekunów adopcyjnych, gdyż muszą mieć oni takie same prawa jak rodzice naturalni.

MPiPS odpowiedziało więc na potrzeby rodzin adoptujących dzieci. Przygotowana nowelizacja przewiduje dodatkowo wydłużenie urlopów ojcowskich z jednego do dwóch tygodni.

Skorzystanie z takiego wymiaru będzie jednak możliwe [b]dopiero od 1 stycznia 2012 r.[/b]