Pisząc o nowych przepisach kodeksu pracy poświęconych podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, zastanawialiśmy się, kiedy dokładnie udzielać urlopu szkoleniowego. Przepisy tego nie precyzują.

Czy to oznacza, że urlop można podzielić na części i udzielić w trakcie nauki? A może trzeba dać go jednorazowo, np. w okresie sesji egzaminacyjnej?

Zadaliśmy te pytania Ministerstwu Pracy i okazuje się, że obowiązuje w tym zakresie duża elastyczność. Urlop szkoleniowy może być udzielony także w terminie poprzedzającym przystąpienie do egzaminu dyplomowego, jeżeli zgodnie z programem studiów na ich ostatnim roku konieczne jest przygotowanie pracy dyplomowej.

Na naszą prośbę resort odniósł się także do art. 103[sup]3[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link], który zawiera katalog dodatkowych świadczeń. Pytaliśmy, czy jest on otwarty.

Odpowiedź jest pozytywna, co oznacza, że oprócz kosztów studiów, przejazdów, podręczników czy zakwaterowania pracodawca może sfinansować także inne, jak: wyżywienie w trakcie nauki, dodatkowy urlop szkoleniowy czy pokrywanie opłat za egzaminy poprawkowe.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/529489.html]stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nadesłane do "Rz" 31 sierpnia 2010 r. w sprawie udzielania urlopów szkoleniowych i katalogu dodatkowych świadczeń[/link][/b][/ramka]

[ramka] [b] Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/509653.html]więcej o zmianach w szkoleniach pracowników[/link][/b][/ramka]