[b]Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Pracodawca ma siedzibę w miejscu mojego zamieszkania (Klucze, woj. małopolskie), jednak swoją pracę wykonuję w Zawierciu - Żerkowicach, woj. śląskie (odległość 30 km). Nie ma żadnej komunikacji publicznej między tymi miejscowościami. Umawiam się z innymi pracownikami i na zmianę dojeżdżamy do pracy własnymi autami. Dziś zadzwonił do mnie pracodawca i poinformował mnie, że trójka pracowników, z którymi dojeżdżam do pracy, zostaje w Kluczach. Spytał, czy mam czym dojechać do Żerkowic, czy chcę sobie wziąć na dziś urlop wypoczynkowy. Czy szef miał prawo wymagać ode mnie wykorzystania urlopu wypoczynkowego? - pyta czytelniczka[/b]
Zgodnie z art. 29 § 1 punkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=650B59F1789A3927E44D0ECB84AFE066?id=76037]kodeksu pracy[/link] w umowie należy wskazać miejsce wykonywania pracy. Strony umowy o pracę mają swobodę w jego oznaczeniu. Może nim być stały punkt lub pewien obszar administracyjny (miasto, powiat, województwo czy nawet cały kraj). Zazwyczaj jest to siedziba pracodawcy lub jego jednostki organizacyjnej.
W sytuacji, gdy w umowie o pracę nie zostało wyszczególnione inne miejsce wykonywania pracy niż siedziba firmy (w przypadku czytelniczki miejscowość Klucze w woj. małopolskim), należy uznać, że miejscem wykonywania pracy jest ta siedziba.
Jeśli natomiast w umowie została zawarta informacja, że miejscem wykonywania pracy jest np. Zawiercie - Żerkowice i brak było dodatkowych ustaleń co do środka transportu, a pracownica taką umowę podpisała, to tym samym zgodziła się na pracę we wskazanym w umowie miejscu.
Zdarza się, że pracodawca zapewnia swoim pracownikom transport do miejsca docelowego wykonywania pracy, mimo że w angażu nie ma takiej wzmianki. Jest to jednak indywidualna sprawa zatrudniającego.
Jeśli jednak pracodawca nie zobowiązał się w umowie do zapewnienia transportu do zakładu pracy, wówczas pracownicy są zobowiązani zapewnić sobie dojazd we własnym zakresie.
Zatem szef, proponując czytelniczce wzięcie na jeden dzień urlopu wypoczynkowego w związku z trudnościami z dojazdem do pracy, dał jej możliwość wyboru. Równie dobrze mógł egzekwować od pracownicy stawienie się w miejscu wykonywania pracy i nie brać pod uwagę zaistniałej sytuacji.
Pracownica może oczywiście odmówić ze skorzystania z urlopu wypoczynkowego i we własnym zakresie dojechać do pracy.
[b]O urlopach wypoczynkowych czytaj więcej w serwisie [/b][link=http://www.rp.pl/temat/56572.html] rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Urlopy » Urlop wypoczynkowy [/link]
[b]Na temat miejsca wykonywania pracy czytaj więcej w serwisie[/b] [link=http://www.rp.pl/temat/56638.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Miejsce wykonywania pracy [/link]