Pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w ramach studiów podyplomowych przysługuje płatne zwolnienie z części lub całości dnia pracy, na czas potrzebny na punktualne przybycie i udział w obowiązkowych zajęciach.

Budzi natomiast wątpliwości prawo takiego pracownika do urlopu szkoleniowego, w wymiarze 21 dni, na ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy podyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Jak bowiem wynika z treści [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E03C34CA540C347F2CD0D16C4D133530?id=178901]prawa o szkolnictwie wyższym[/link], „studiami” są studia wyższe prowadzone przez odpowiednią uczelnię kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu licencjata, inżyniera, magistra lub innego równorzędnego (art. 2 ust. 1 pkt 5 i 6 w zw. z ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

Natomiast przez „studia podyplomowe” rozumie się inną niż studia wyższe i doktoranckie formę kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych – art. 2 ust. 1 pkt 11 tej ustawy. Istnieją zatem argumenty, aby negować uprawnienia pracowników uczestniczących w studiach podyplomowych do urlopu szkoleniowego.

Mimo tych różnic pojęciowych Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych prezentuje stanowisko, zgodnie z którym – „(…) urlop przysługuje z tytułu ukończenia studiów, np. licencjackich, magisterskich i podyplomowych”. Jego treść jest dostępna na stronach internetowych ministerstwa.

[b]Studiującemu pracownikowi pracodawca może przyznać również dodatkowe świadczenia.[/b] Mówi o tym art. 103[sup]3[/sup] kodeksu pracy. Przepis ten nie zawiera ich zamkniętego katalogu, ale jedynie wyliczenie przykładowe.

Oznacza to, że w umowie szkoleniowej można określić dodatkowe świadczenia dowolnie, przy zachowaniu związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika. Brak takiego związku może powodować konieczność objęcia ich wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tak jak w poprzednim stanie prawnym pracodawca może w umowie szkoleniowej zagwarantować pracownikowi wyższy niż obligatoryjny wymiar urlopu szkoleniowego.

W umowie szkoleniowej można zapisać obowiązek pozostawania przez pracownika w stosunku pracy po ukończeniu studiów. Zawarcie takich postanowień w umowie szkoleniowej umożliwia pracodawcy żądanie – w określonych wypadkach – zwrotu kosztów poniesionych na szkolenie pracownika, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Wyliczając wysokość żądanych kosztów, należy uwzględnić okres zatrudnienia w okresie podnoszenia kwalifikacji od dnia zawarcia umowy szkoleniowej przewidującej świadczenia dodatkowe.

[ramka][b]Ważne[/b]

Umowa szkoleniowa nie może naruszać gwarancji kodeksowych. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby regulowała prawa pracownika korzystniej.[/ramka]

[i]Autor jest radcą prawnym w Deloitte Legal[/i]