[b]Odpowiada Monika Frączek główna specjalistka z Departamentu Prawnego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej[/b]

[b]- Czy przepisy kodeksu pracy o urlopach szkoleniowych dotyczą studiów podyplomowych, trwających np. trzy semestry?[/b]

[b]Tak.[/b] Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] wiążą prawo do urlopu szkoleniowego z zakończeniem także tego rodzaju studiów. Określenie „w ostatnim roku studiów” należy rozumieć jako ten rok studiów, w którym następuje ich zakończenie.

Nie ma przy tym znaczenia, że w przypadku studiów podyplomowych trwających np. trzy semestry nauka w ostatnim roku studiów będzie trwała tylko jeden semestr.

[b]- Kto wyraża zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych? Czy przykładowo decyzję w tej sprawie może podjąć kierownik działu?[/b]

Zgody na podjęcie nauki udziela pracodawca. Jeżeli nie wiemy, o kogo chodzi, pomocny jest art. 31 k.p. Przepis ten stanowi, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Zatem kierownik działu będzie decydował o podnoszeniu kwalifikacji swojego bezpośredniego podwładnego wtedy, gdy zostanie do tego upoważniony. 

[srodtytul]Poprawka albo zwrot kosztów [/srodtytul]

[b]- A co z 21-dniowym urlopem szkoleniowym, gdy pracownik nie zda egzaminu? Czy przy ewentualnej poprawce przysługuje on ponownie?[/b]

Nie ma przepisu pozbawiającego pracownika prawa do urlopu szkoleniowego, jeżeli egzamin dyplomowy w ostatnim roku studiów jest egzaminem poprawkowym. Czasem na okoliczność „złego uczenia się” przez pracownika można zabezpieczyć się w umowie szkoleniowej.

Wolno w niej przykładowo zastrzec, że finansowanie kolejnych semestrów studiów będzie uzależnione od ich pozytywnego zaliczenia (bez powtarzania semestru). Nie można natomiast zapisać, że gdy pracownik nie zda egzaminu poprawkowego, będzie musiał zwrócić koszt opłaty za studia.

Wynika to z art. 1035 k.p., który wymienia wszystkie okoliczności, w jakich można żądać zwrotu kosztów kształcenia i takiego przypadku tam nie ma.

[b]- Czy to prawda, że gdy zatrudniony z własnej winy przerwie kontynuowanie nauki, pracodawca może żądać zwrotu tylko kwot wydanych na dodatkowe świadczenia?[/b]

[b]Tak.[/b] W takim wypadku pracodawca może żądać zwrotu tylko kosztów świadczeń dodatkowych, czyli np. opłaty za studia. Pracodawca nie może natomiast żądać zwrotu pieniędzy stanowiących koszt świadczeń obowiązkowych, tj. równowartości wynagrodzenia za zwolnienia od pracy oraz za udzielony urlop szkoleniowy.

[srodtytul]Bezpłatna edukacja[/srodtytul]

[b]- Nasi pracownicy podejmują studia Masters of Business Administration (MBA). Niestety, odbywają się one czasami w ciągu tygodnia. Czy za ten czas przysługuje im urlop płatny, czy bezpłatny?[/b]

Jeżeli pracodawca kieruje pracownika na takie studia (ma wtedy miejsce inicjatywa pracodawcy) albo wyraża zgodę, by je podjął, to musi mu udzielać płatnego zwolnienia na zajęcia w środku tygodnia (jeśli pokrywają się z dniówką pracy zatrudnionego albo gdy bez zwolnienia pracownik spóźniłby się na te zajęcia).

Na zakończenie tych studiów szef będzie musiał również udzielić 21 dni płatnego urlopu szkoleniowego, gdy ich program będzie wymagał: złożenia pracy dyplomowej albo egzaminu dyplomowego bądź złożenia pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego.

Urlop bezpłatny, uregulowany w art. 103[sup]6[/sup] k.p., przysługiwałby pracownikowi tylko wtedy, gdyby pracodawca uznał, że na danym stanowisku nie jest potrzebne takie wysokie wykształcenie i nie uznał studiów MBA za podnoszenie kwalifikacji zawodowych (a tylko za kształcenie się ogólne pracownika).

[srodtytul]Ustawa lub rozporządzenie[/srodtytul]

[b]- Nasi pracownicy zdają egzaminy związane z certyfikacjami informatycznymi i technicznymi. Czy przysługuje im sześć dni urlopu szkoleniowego? [/b]

Wszystko zależy od tego, czy zasady zdobywania tych certyfikacji regulują odrębne przepisy i czy wymagają one zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, po zakończeniu sformalizowanego procesu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jeśli obowiązek zdania egzaminu wynika z ustawy lub rozporządzenia, to urlop się należy. W przeciwnym razie nie przysługuje.

[b]- Czy mówiąc o przepisach ma pani także na myśli układ zbiorowy pracy?[/b]

Jeśli chodzi o konieczność zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, to musi ona wynikać z przepisu powszechnie obowiązującego. Natomiast sformalizowany proces nauki w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych może wynikać także z przepisów układu zbiorowego pracy.